Iniciatíva My sme les je najväčšou online environmentálnou akciou v SR

21.11 2017, TASR

Bratislava, 20. novembra - Iniciatíva My sme les, ktorá reaguje na situáciu v lesoch a národných parkoch, sa po týždni stala najúspešnejšou online environmentálnou petičnou akciou na Slovensku. Doteraz ju podporilo vyše 56 000 ľudí. Jeden z jej iniciátorov, ochranár a filmár Erik Baláž priznal, že ho až takýto ohlas prekvapil.


Výzvou chcú spolu s ďalšími ukázať politikom, že téma slovenských lesov sa týka celej verejnosti. ,,Už dnes vieme povedať, že ide o najväčšiu environmentálnu online podpisovú akciu. Doteraz najväčšou bola podpisovka proti ničeniu Tatranského národného parku, ktorú v roku 2010 organizovala širšia koalícia mimovládnych organizácií a petičný výbor viacerých známych osobností. Vtedy sa vyzbieralo niečo vyše 42 000 online podpisov," zhodnotil pre TASR Juraj Rizman, dlhoročný ekologický aktivista a odborník na občianske kampane. Aktuálna iniciatíva toto číslo prekonala za tri dni.

Na jej počiatku boli rozhovory medzi Erikom Balážom a Ľudmilou Kolesárovou a podnety z ich okolia na situáciu v slovenských lesoch. Neskôr sa k nim pridali ďalší a vzniklo video na podporu výzvy, v ktorom vystupujú aj viacerí herci. Výzva má byť signálom pre politikov, aby sa situáciou ochrany lesov a života v nich zaoberali.

,,Neviem, čo iné by ich prinútilo, aby sa pohli," skonštatoval pre TASR Baláž. Za svoje environmentálne aktivity dostal minulý týždeň ocenenie Biela vrana, zabránil ťažbe v Tichej a Kôprovej doline. Baláž chce, aby sa na Slovensku začalo verejne diskutovať o tom, ako má ochrana prírody vyzerať. V "desatore pre les", ktoré iniciatíva zverejnila, sa spomína napríklad zákaz ťažby a výstavby v prísne chránených územiach či ponechanie najmenej piatich percent rozlohy Slovenska bez zásahov človeka.

Z pohľadu občianskej mobilizácie je iniciatíva podľa Rizmana zatiaľ úspešná. ,,Ide o kombináciu viacerých faktorov. Nadväzuje na dlhé roky práce viacerých ochranárskych organizácií. Takže z tohto pohľadu bola verejnosť dobre pripravená na tému. Myslím si, že významnú úlohu hrá aj to, že lesníci v ostatných rokoch naozaj zásahy v niektorých územiach prehnali. Takže aj ľudia, ktorých by inak životné prostredie nezaujímalo, si povedali, že toto je už príliš," skonštatoval Rizman. Výzva sa tiež podľa neho dobre odkomunikovala verejnosti. Kľúčové pre úspech akcie však majú byť ďalšie kroky.

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) vníma situáciu v lesoch podľa svojich slov podobne ako organizátori výzvy. ,,Ako občan by som jej určite vyjadril podporu. Som však minister a mojou úlohou je, aby som niečo konkrétne spravil," napísal na svojom profile na Facebooku, kde výzvu zdieľal. Avizoval tam zmeny, ktorými chce rezort posilniť ochranu prírody v národných parkoch. Baláž to však považuje za marketing. Situáciu musí navyše podľa neho riešiť vláda, keďže nejde len o problematiku jedného rezortu.

Envirorezort poukazuje na to, že v súčasnosti môže prostredníctvom Štátnej ochrany prírody SR účinne brániť ťažbe dreva takmer výlučne v bezzásahových zónach. Má sa preto zmeniť legislatíva, aby sa zvýšil dosah envirorezortu a uprednostnil aspekt ochrany prírody v najvzácnejších chránených oblastiach. Ministerstvo plánuje napríklad posilniť bezzásahový režim tak, aby sa o ťažbe v týchto lokalitách ani neuvažovalo. Chce aj sprísniť podmienky pri takzvanej náhodnej ťažbe vo vzácnych chránených územiach.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Les Mimovládne organizácie