Preskočit na obsah

INCIEN: Slovensko by sa v rámci odpadov malo zamerať na zber presných dát

17.05 2021, TASR

Bratislava, 16. mája Slovensko by sa v rámci odpadov malo zamerať na zber presných dát a nastavovanie cieľov podľa nich. Krajine chýba aj ambícia byť lídrom v odpadovom hospodárstve a jasná vízia na najbližších päť rokov. Pre TASR to uviedla Ivana Maleš z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky.

,,Pripravuje sa síce Program odpadového hospodárstva na najbližších päť rokov, ale zdá sa nám, ako keby sme sa vždy snažili dobehnúť resty. Myslím si, že v tomto má Slovensko oveľa na viac," povedala Maleš. SR sa môže pochváliť tým, že ma málo odpadov na obyvateľa oproti ostatným členským krajinám, poznamenala.

,,Čo nám veľmi chýba, sú presné dáta. To, čo máme na papieri, často neodzrkadľuje to, ako vyzerá realita. Preto sa aj ťažko nastavujú jasné ciele a argumentácie na zavedenie nových opatrení, konštatuje Maleš. Dodáva, že nové opatrenia v odpadovom hospodárstve nie sú často postavené na exaktných dátach a preto je náročné ich presadzovať.

Slovensko má podľa Maleša aj dlhodobý problém s plnením cieľov recyklácie a implementáciou riešení, ktoré sú už niekoľko rokov zavedené v zahraničí. Inštitút vníma potrebu nastaviť odpadové hospodárstvo tak, aby SR splnila stanovené ciele a stanovila si aj ambicióznejšie ciele.

Maleš podotýka, že mestám chýba zavedenie kľúčových riešení v prípade predchádzania vzniku odpadov a efektívneho zberu bioodpadu. Pre samosprávy odporúča budovanie centier opätovného použitia, budovanie knižníc vecí, dielní na opravu, organizovanie "swapov", tvorbu cirkulárnych máp a ich propagáciu u obyvateľov.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Odpady