Horúčavy v Európe: Vo švajčiarskom Rýne hynú v teplej vode tisíce rýb

08.08 2018, TASR

Zürich, 7. augusta - Tisíce rýb už uhynuli vo švajčiarskej časti rieky Rýn v dôsledku pretrvávajúcich horúčav sužujúcich Európu. Švajčiarske úrady vylovili doposiaľ tonu uhynutých rýb a pokúšajú sa zaviesť opatrenia na záchranu ostatných. Informovala o tom v utorok spravodajská stanica BBC.
Európa zažíva uprostred leta bezprecedentne vysoké teploty spôsobujúce okrem iných komplikácií aj lesné požiare. V dôsledku zvýšenia teploty vody dochádza k zníženiu úrovne kyslíka, čo ohrozuje prežitie vodných živočíchov. Najohrozenejším je lososovitý druh lipeň tymianový. Ten najlepšie prežíva v chladných vodách a ohroziť ho môže už teplota vody blížiaca sa k 23 stupňom Celzia. Teplota vody na švajčiarskom úseku rieky Rýn však prevýšila 25 stupňov Celzia a kombinácia s poklesom hladiny vodného toku zapríčinila úhyn tisícov rýb. Úrady v troch švajčiarskych kantónoch pozdĺž tohto európskeho toku zriadili nádrže so studenou vodou, kde môžu nájsť ryby útočisko. Napriek úsiliu o ich záchranu rybári už z rieky vytiahli tonu uhynutých rýb. BBC dodala, že v roku 2003 po tom, čo sa voda zohriala na 26 stupňov Celzia, uhynulo vo švajčiarskom Rýne 50 000 kusov lipňa tymianového. Ryby okrem Švajčiarka hynú aj v severonemeckom meste Hamburg, kde teplota vody v rieke Alster, prítoku Labe, dosiahla 27 stupňov Celzia.

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody