Holandsko: Odvolací súd potvrdil verdikt o povinnosti štátu znižovať emisie

11.10 2018, TASR

Haag, 9. októbra - Holandský odvolací súd potvrdil v utorok verdikt, na základe ktorého musí vláda radikálne znižovať emisie skleníkových plynov. Štát má právnu povinnosť podniknúť opatrenia na ochranu krajiny a občanov pred nebezpečenstvom klimatickej zmeny, vyplýva z rozhodnutia, o ktorom informovali agentúry AP a DPA.


Súd v Haagu zamietol odvolanie holandskej vlády proti pôvodnému verdiktu z júna 2015, podľa ktorého musí Holandsko do roku 2020 zredukovať emisie skleníkových plynov o najmenej 25 percent v porovnaní z referenčnou úrovňou z roku 1990.

Žalobu na holandský štát podala v mene 900 holandských občanov environmentálna skupina Urgenda, ktorá po rozsudku prvej inštancie hovorila o historickom víťazstve. Podobné súdne konania medzičasom prebiehajú aj v iných krajinách sveta, približuje AP.

Od pôvodného verdiktu nová holandská vláda prisľúbila zníženie emisií o 49 percent do roku 2030. V roku 2017 boli celkové emisie skleníkových plynov oproti roku 1990 nižšie len o 13 percent.

 

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Emisie Klimatická zmena