Hlohovec: Na Vlčích horách uskladňovali nebezpečný odpad na bežnej skládke

27.01 2016, TASR

V súvislosti so zásahom na skládke nebezpečného odpadu v Hlohovci na Vlčích horách v novembri uplynulého roka polícia ešte stále čaká na výsledok expertíz. Vyšetrovanie neoprávneného nakladania s odpadmi naďalej podľa krajskej policajnej hovorkyne v Trnave Martiny Kredatusovej prebieha.


Greenpeace, ktorého experti odobrali vlastné vzorky v blízkosti skládky, podal dnes na základe ich výsledkov na prokuratúru trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Slovenská inšpekcia životného prostredia vykonala koncom roka na podnet trnavskej polície mimoriadnu environmentálnu kontrolu aj na tamojšej skládke odpadov pre iný ako nebezpečný odpad. Zistila, že prevádzkovateľ, spoločnosť Plastic People, s.r.o., Bratislava nedodržal viaceré podmienky povolenia prevádzkovania skládky. ,,Potvrdilo sa, na čo sme my už dlhé roky poukazovali," povedal dnes k tomu pre TASR primátor Hlohovca Miroslav Kollár, ktorý sa predtým angažoval ako občiansky aktivista.

Kontrola, ako sa uvádza v záverečnej správe, konštatovala, že prevádzkovateľ umiestňoval nebezpečný odpad aj na iných miestach, ako má povolené v integrovanom povolení. Na skládku bežného odpadu ukladal napríklad obaly so zvyškami nebezpečných látok alebo nimi kontaminované, ktoré pochádzali z výroby hlohovskej farmaceutickej spoločnosti, zistené boli aj vysoko nebezpečné látky s karcinogénnym účinkom – na báze olejov, benzínov a rozpúšťadiel a tiež čierny kal, pre ktorý sú charakteristické ropné látky na báze palív.

Uskladnenie bežného odpadu robila Plastic People, s.r.o., aj mimo plochy, ktorú má zabezpečenú drenážnym a tesniacim systémom, čo umožňuje prienik do podložia. Kontrola tiež konštatovala, že kapacita 2. etapy skládky bola prekročená objemom i výškou uloženého odpadu, a to o 14,2 metra, keď maximálna povolená výška bola určená na 249,8 metra.

Prevádzkovateľ žiada v súčasnosti o povolenie na rozšírenie areálu skládky, a to prevádzky bežného odpadu a rovnako aj nebezpečného odpadu. To sa stretáva s nevôľou obyvateľov, ktorým skládka strpčuje život už niekoľko rokov. Pred časom napríklad trpeli aj znečisteným ovzduším pre opakované požiare, veď len v rokoch 2009 až 2012 tam horelo viac ako 40-krát.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Environmentálna kriminalita IPKZ Mestské a vidiecke ŽP Odpady