Hlavnou témou ETM 2017 je Čistá, zdieľaná a inteligentná mobilita

18.09 2017, TASR

Doprava, zodpovedná takmer za štvrtinu európskych emisií skleníkových plynov, je hlavným znečisťovateľom ovzdušia v mestách. Samosprávy v celej Európe sa môžu od soboty 16. septembra zapojiť do Európskeho týždňa mobility (ETM), šíriť myšlienky jeho hlavnej témy Čistá, zdieľaná a inteligentná mobilita a podporiť realizáciu opatrení zameraných na túto oblasť. ETM vyvrcholí 22. septembra Dňom bez áut. TASR o tom informovala manažérka kampane Alica Kučerová zo Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP), ktorá je od roku 2014 národným koordinátorom ETM.


,,Cieľom kampane, prebiehajúcej každoročne v druhej polovici septembra, je povzbudiť samosprávy EÚ na zavedenie a podporu opatrení udržateľnej mestskej mobility a umožniť občanom vyskúšať alternatívne spôsoby dopravy k užívaniu automobilových prostriedkov – peši, bicyklom či hromadnou dopravou," priblížila Kučerová.

Zdôraznila, že ak chcú samosprávy čistejšiu mestskú mobilitu, musia znížiť počet kilometrov, ktoré prejdú motorové vozidlá. Môžu to dosiahnuť zvýšením podielu aktívnych spôsobov dopravy, ako sú chôdza a bicyklovanie, a verejnej dopravy, ktorá produkuje menej emisií na osobu v porovnaní s individuálnym využívaním automobilu. Vozidlá, ktoré zostanú na cestách, musia byť "čistejšie" vďaka technológii alebo použitiu alternatívnych palív.

Pokiaľ ide o hlavnú tému, podľa Kučerovej jej cieľom je propagovať riešenia zdieľanej mobility a zdôrazňovať výhody čistejších spôsobov dopravy. ,,Pri zdieľanej mobilite sa kladie dôraz na dosiahnutie cieľa cesty za nižšie náklady ako v prípade použitia súkromného vozidla nielen pre jednotlivca, ale aj pre spoločnosť," vysvetlila manažérka kampane.

Aktivity slovenských samospráv, ktoré sa do kampane zapoja, budú podľa jej slov oceňované aj po jej skončení, keďže na podporu tejto myšlienky vyhlásili Ministerstvo životného prostredia SR so SAŽP Národnú súťaž ETM 2017, do ktorej je možné sa prihlásiť do 30. septembra v kategóriách aktívna samospráva, efektívne trvalé opatrenie a originálna aktivita.

Všetky potrebné informácie môžu samosprávy nájsť na webovej stránke www.eurotm.sk.

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Doprava Rezort MŽP SR