Preskočit na obsah

Henovce: BUKÓZA HOLDING sa bráni obvineniam z neodbornosti trestným oznámením

16.01 2012, TASR

Henovce: BUKÓZA HOLDING sa bráni obvineniam z neodbornosti trestným oznámením

Na sklonku minulého roka došlo k znečisteniu časti obce Hencovce v okrese Vranov nad Topľou mazľavým popolčekom. Do ovzdušia unikol cez priemyselný komín spoločnosti BUKÓZA HOLDING pre poruchu na novom filtračnom systéme. Manažment továrne zareagoval na obvinenia výrobcu filtrov, ktorý tvrdil, že môže ísť o dôsledok neodbornej manipulácie s dodanou technológiou, podaním trestného oznámenia. Aké okolnosti sprevádzali únik popolčeka momentálne vyšetruje Inšpekcia životného prostredia, výsledky jej kontroly zatiaľ nie sú známe.

Podľa slov prezidenta BUKÓZY HOLDING Jána Ďuriana predchádzalo úniku popolčeka zlyhanie tepelnej sondy na novom filtračnom zariadení, čím došlo k prenosu nesprávneho signálu do počítača. Ten mal situáciu vyhodnotiť tak, že prepol technológiu na takzvaný bajpas. Popolček sa v tejto súvislosti údajne dostal poza filtre cez komínové teleso priamo do ovzdušia.

Spoločnosť Slavex IF Slovakia, ktorá filtre do Hencoviec dodala prostredníctvom firmy Živena Zvolen, si myslí, že porucha mohla byť aj dôsledkom neodbornej manipulácie s filtračným zariadením, keďže zamestnancov spoločnosti nezoznámila s jeho obsluhou. Rozhodla sa tak urobiť na základe toho, že jej do dnešného dňa neprišla úhrada časti faktúry za technológiu, ktorú do Hencoviec dodala. Ďurian reagoval, že filtre prevádzkovať dokážu, keďže zamestnancov odborne zaškolila iná firma.

,,Pre šírenie rôznych neprávd sme podali trestné oznámenie," poznamenal Ďurian s tým, že je už druhé v poradí, ktoré sa týka dodávateľa nových filtrov. Prvé podala hencovská spoločnosť ešte v minulom roku, čo má súvisieť podľa jej prezidenta s údajnými nedostatkami na prevedenom diele a preto ho odmietla BUKÓZA HOLDING zaplatiť v plnej výške.

Slavex si stojí za tým, že dodali do Hencoviec, podobne ako aj do iných priemyselných areálov filtračné zariadenie v štandardnej kvalite. Zástupca spoločnosti Ján Krátky sa dnes dopoludnia chcel v Hencovciach presvedčiť, či fungujú dodané filtre po úniku popolčeka správne, no do priestorov fabriky mu vstup nepovolili. Spor oboch firiem sa pre chýbajúcu dohodu dostane pravdepodobne až pred súd.

O tom, čo uniklo do ovzdušia v Hencovciach, potvrdia laboratórne testy. Starosta Hencoviec Štefan Kovaľ zaslal popolček na rozbor, no jeho výsledkami zatiaľ nedisponuje. Ďurian v tejto súvislosti poznamenal, že nie je dôvod na obavy, keďže sa v hencovskej továrni nespaľuje nebezpečný odpad, ale iba biomasa. ,,Nové filtre dokonca ponížili emisie oproti pôvodnému zariadeniu až o 98 percent," uzavrel prezident spoločnosti.

 

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ovzdušie Zdravie a ŽP