Hažín: Štartuje pilotný slovensko-ukrajinský environmentálny projekt

17.09 2011, TASR

Hažín: Štartuje pilotný slovensko-ukrajinský environmentálny projekt

Hažín 17. septembra (TASR) Obyvatelia slovensko-ukrajinských prihraničných oblastí medzi riekami Laborec a Uh a Baranintsi budú využívať účinnejšie spôsoby ochrany životného prostredia, pričom podporia rozvoj cestovného ruchu. Umožní im to nový cezhraničný projekt Earth, ktorý potrvá do leta roku 2013.

,,V Košickom samosprávnom kraji a ukrajinskej Zakarpatskej oblasti ide o pilotný program, ktorého inovatívnym prvkom je praktickým vzdelávaním pozitívne ovplyvniť vzťah obyvateľstva k prírodnému a životnému prostrediu na oboch stranách štátnej hranice," povedala projektová manažérka Nadežda Jurková.

Doplnila, že miestna mládež i dospelí z obcí Hažín, Stretava, Blatná Polianka, Bunkovce, Ostrov, Bežovce, Blatné Remety, Palín, Pavlovce nad Uhom a Zalužice si osvoja informácie o šetrnom využívaní prírodných zdrojov prostredníctvom populárno-náučných súťaží a školení. Naučia sa založiť riečnu hliadku, spravovať novozaložené územie chránené školou, zriadiť obecné kompostoviská či rybníky, predchádzať vzniku čiernych skládok alebo zostaviť podnikateľské zámery na zlepšenie životného prostredia.

,,Účasť na tomto projekte nám umožňuje nielen pripomenúť si hodnotu tohto prírodne jedinečného územia, ale aj ujasniť si ďalšiu koncepciu udržateľného miestneho rozvoja," objasnila starostka obce Hažín Marianna Šimková.

Rozpočet projektu, ktorý sa uskutočňuje v rámci Programu cezhraničnej spolupráce ENPI Maďarsko - Slovensko - Rumunsko - Ukrajina, je 176 837 eur. Slovenskými partnermi programu sú občianske združenie SOSNA a Agentúra pre podporu regionálneho rozvoja Košice. Na projekte spolupracuje aj občianske združenie Medzi riekami. Na ukrajinskej strane sa na ňom podieľajú obce Baranintsi, Barvinok, Pidgorb, Dovge Pole a Zakarpatská regionálna pobočka Ukrajinskej ekologickej ligy.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky