Guterres: Svet má veľký problém s klimatickou zmenou

04.12 2018, TASR

Katovice, 3. decembra - Generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil v pondelok na oficiálnom otvorení Konferencie OSN o zmene klímy (COP24) v Poľsku, že svet má veľký problém s klimatickou zmenou.


,,Pre veľa ľudí, regiónov a dokonca krajín je to už dokonca otázka života a smrti," uviedol Guterres pred zástupcami z takmer 200 štátov, ktorý sa zúčastňujú na každoročnom podujatí, tentoraz v Katoviciach. Podľa generálneho tajomníka OSN sa nevyvíja dostatočne rýchle úsilie na ,,zabránenie nezvratnému a katastrofickému rozvratu klímy".

Na otvorení konferencie vystúpil aj poľský prezident Andrzej Duda, ktorý bránil využitie vlastných prírodných zdrojov, v prípade Poľska uhlia. Podľa neho to nie je v rozpore s ochranou klímy a s pokrokom pri ochrane klímy.

Agentúra AP pripomína, že Poľsko stále získava 80 percent svojej energie z uhlia. Avšak tento objem plánuje do roku 2030 znížiť na približne 50 percent - čiastočne prostredníctvom uplatnenia moderných, čistých technológií.

Dvojtýždňová konferencia je zameraná na vytvorenie pravidiel financovania a plnenia záväzkov, ktoré vyplývajú z parížskej klimatickej dohody z roku 2015. Cieľom parížskej klimatickej dohody je udržanie rastu globálnej teploty pod dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím - s tým, že sa krajiny budú snažiť o obmedzenie na 1,5 stupňa Celzia.

Podľa aktuálnych zistení Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) však úroveň skleníkových plynov v ovzduší dosiahla opäť rekordnú úroveň a v prípade pokračovania tohto trendu môžu svetové teploty do konca 21. storočia vzrásť o tri až päť stupňov.

Snahy o zastavenie otepľovania planéty sa týkajú prevažne obmedzenia emisií tzv. skleníkových plynov v čo najkratšom čase. Prisľúbené kroky vo svete však zatiaľ zďaleka nepostačujú, konštatovala DPA.

 

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena