Greenpeace vyzýva: Zachráňme Arktídu!

27.06 2012, Enviroportal

Herci Hollywoodu s rockovými hviezdami, environmentalistami, polárnymi výskumníkmi a obchodnými vedúcimi spojili svoje sily s cieľom vyhlásiť Arktídu za globálnu svätyňu. Požadujú, aby boli ťažba ropy a neudržateľný lov v arktických vodách zakázané.

Práve teraz obrovská rozloha okolo pólu patrí nám všetkým, pretože táto oblasť je v medzinárodnom práve definovaná ako otvorené more a pod ním je hlboké morské dno, ktoré je spoločným dedičstvom celého ľudstva. Stúpajúce teploty rozpúšťajú ľad a arktické štáty si robia územné nároky na morské dno, čím môžu otvoriť dvere ropným gigantom. Arktický morský ľad v posledných rokoch dramaticky ustúpil a vedci tvrdia, že severný pól môže byť čoskoro bez ľadu.

Podľa informácií Greenpeace, Shell plánuje začať v najbližších týždňoch prieskumné vrty v dvoch pobrežných lokalitách na aljašskej Arktíde. Ak bude spoločnosť Shell tohto roku v lete úspešná, ropa z Arktídy môže zapáliť ekonomické snahy štátov a rýchlo tento región rozdeliť. O podobné urýchlené prieskumy v Arktíde ešte tento rok sa snaží aj ruský ropný gigant Gazprom. V roku 2007 ruský bádateľ Artur Chilingarov zasadil ruskú vlajku na morské dno pod pólom a "tvrdí", že územie patrí Moskve. Dokumenty Wikileaks neskôr ukázali, že konal na pokyn ruskej vlády.

Práve teraz sa Greenpeace snaží vybudovať pod Arktídou ľadovec z milióna obyvateľov planéty a označiť toto miesto Vlajkou pre budúcnosť. Klesneme cez 4 km ľadovej vody a zasadíme vaše meno na dne oceánu na vrchole sveta. Ktokoľvek na svete môže pridať svoje meno na Zvitok Arktídy a mať ho zasadené pod Severným pólom návštevou petičnej stránky.

Greenpeace podobnú kampaň sme spustila pred 30 rokmi s cieľom ochrániť Antarktídu. Nikto si nemyslel, že sa nám to podarí, ale nám sa podarilo mobilizovať milióny ľudí a vytvoriť svetový park okolo južného pólu!


Zdroj: www.greenpeace.sk

Redakcia sa nemusí stotožňovať s názormi prezentovanými v príspevku.

Copyright © Enviroportal 2020

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody Mimovládne organizácie