Preskočit na obsah

Greenpeace tlačí na EÚ, aby podporila 100-percentne obnoviteľnú energiu

10.10 2017, TASR

Brusel, 9. októbra - Vyše 60 aktivistov ochranárskej organizácie Greenpeace dnes ráno v Bruseli na Schumanovom námestí - v tesnom susedstve sídiel Európskej komisie aj Európskej rady - umiestnilo obrovský plagát s nápisom Go Solar!


Aktivisti touto akciou, ktorá prebehla vo viacerých mestách Európy, vyzývajú Európsku úniu, aby politicky podporila iniciatívy na zavádzanie 100-percentne obnoviteľnej energie. Tlačová agentúra Belga pripomenula, že aktivisti z Greenpeace v ranných hodinách natreli priestor na kruhovom objazde na námestí žltou farbou, ktorá symbolizovala slnko, ale po zákroku polície museli tento symbol odstrániť.

,,Je najvyšší čas, aby EÚ zliberalizovala energetický systém, ktorý je teraz v rukách niekoľkých významných hráčov pokračujúcich v investovaní do znečisťujúcich palív, akým je napríklad uhlie," odkázala hovorkyňa belgickej pobočky Greenpeace Juliette Bouletová.

Podľa stanoviska tejto medzinárodnej organizácie na ochranu životného prostredia má Európa ,,veľký potenciál" z hľadiska využívania obnoviteľných zdrojov energie.

Greenpeace rozbieha podobné akcie v čase, keď EÚ a jej členské štáty rozhodujú o budúcnosti európskeho energetického systému a o prínose EÚ v boji proti zmenám klímy.

Výbor Európskeho parlamentu pre energetiku bude koncom novembra hlasovať o politických projektoch v oblasti obnoviteľných energií a krátko nato bude výbor hlasovať o novom smerovaní trhu s elektrickou energiou. Európsky parlament ako celok bude o týchto otázkach hlasovať začiatkom roka 2018.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Energetika Obnoviteľné zdroje energie