Greenpeace spája spotrebné značky s ničením pralesov v Indonézii

20.09 2018, TASR

Jakarta, 19. septembra - Spoločnosti vyrábajúce palmový olej, ktoré zásobujú aj veľké svetové značky, zničili v Indonézii od roku 2015 už 130 000 hektárov dažďového pralesa. Informovala o tom v stredu agentúra DPA s odvolaním sa na oficiálnu správu organizácie Greenpeace.


Podľa údajov indonézskej vlády bolo v tejto východoázijskej krajine v rokoch 1990 -2015 zničených 24 miliónov hektárov dažďového pralesa. Greenpeace informuje, že 40 percent odlesňovania sa uskutočňuje v provincii Papua vo východnej časti Indonéz ie.

Minimálne 20 výrobcov palmového oleja zásobuje 12 svetových výrobcov spotrebného tovaru - vrátane spoločností Unilever, Nestlé, Colgate-Palmolive a Mondeléz.

Správa Greenpeace obsahuje dôkazy o vykorisťovaní a spoločenských konfliktoch, nelegálnom odlesňovaní, budovaní plantáží bez povolení v chránených oblastiach a o lesných požiaroch spojených s ničením vegetácie.

Viac ako tri štvrtiny národného parku Tesso Nilo s rozlohou 1000 kilometrov štvorcových sa zmenili na nelegálne plantáže na pestovanie palmového oleja. V parku Tesso Nilo v strednej časti indonézskeho ostrova Sumatra žijú tigre, orangutany a slony.

Výstavba plantáží a ničenie prirodzeného prostredia zvierat za posledných 16 rokov spôsobili pokles populácie orangutana bornejského o polovicu.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Globálne problémy ŽP