Greenpeace oceňuje schválenie akčného plánu transformácie regiónu...

15.07 2019, TASR

Bratislava, 3. júla - Organizácia Greenpeace oceňuje, že vláda v stredu na svojom poslednom rokovaní pred letom schválila akčný plán transformácie regiónu Horná Nitra. Dokument určuje koniec ťažby uhlia na hornej Nitre vrátane vylúčenia možnosti rozširovania ťažby.


Greenpeace akčný plán podporuje a oceňuje tiež transparentnosť celého procesu vrátane debát s verejnosťou. TASR o tom informovala organizácia Greenpeace Slovensko.

Schválený akčný plán transformácie regiónu horná Nitra stanovuje, že ťažba uhlia v poslednej bani na hornej Nitre sa skončí medzi rokmi 2025 a 2027. Akčný plán zároveň jasne odmieta projekt 12. ťažobného poľa v bani Nováky. Tiež zaväzuje ministerstvá hospodárstva a životného prostredia k odpisu zásob uhlia, čo znemožní jeho vyťaženie. Schválený dokument stanovuje aj možný koniec bane Čáry na Záhorí.

Radek Kubala z Greenpeace vyzdvihol nielen konkrétne záväzky, ktoré vláda v dokumente schválila, ale aj spôsob, akým celý akčný plán vznikol. ,,Chcel by som oceniť otvorenosť a transparentnosť celého procesu, keď úrad podpredsedu vlády pripravoval akčný plán spoločne s rôznymi aktérmi z regiónu, mimovládnymi organizáciami a široko ho diskutoval s verejnosťou," uviedol.

Greenpeace očakáva, že v ďalšom kroku vláda stanoví v Národnom energetickom a klimatickom pláne dátum konca spaľovania uhlia v dvoch veľkých elektrárňach Nováky a Vojany. Zároveň bude sledovať plnenie akčného plánu. ,,Avšak už dnes môžeme povedať, že Horná Nitra a celé Slovensko sa môže nadýchnuť k novej budúcnosti bez uhlia, čo je dobrá správa pre životné prostredie, ale vzhľadom na naliehavosť klimatickej krízy tiež pre celú planétu," uzavrel Kubala.

Akčný plán ocenilo aj občianske združenie (OZ) Priatelia Zeme - CEPA. Podľa jeho názoru nielenže stanovuje termíny ukončenia ťažby uhlia, ale aj jasne odmieta otvorenie sporného 12. ťažobného poľa v blízkosti obce Opatovce nad Nitrou. ,,Z rozhovorov s členmi pracovných skupín vyplýva, že by bolo vhodné znížiť mieru spolufinancovania z vlastných zdrojov a administratívnu záťaž pri spracovávaní projektov žiadateľov v rámci implementácie Akčného plánu transformácie uhoľného regiónu hornej Nitry," uviedla za OZ Lenka Ilčíková.

Podľa slov ďalšej členky združenia Lýdie Kňazovičovej sa treba tiež zamerať na tému aktívneho budovania ďalších kapacít pre tvorbu projektov a vytvoriť tak podmienky na "skutočne úspešnú transformáciu", ako aj "prevzatie zodpovednosti za environmentálne škody" spôsobené počas rokov tvorby súkromných ziskov z ťažby uhlia.

Akčný plán transformácie hornej Nitry je postavený na štyroch pilieroch, ktorými sú mobilita a prepojenosť regiónu, ekonomika, podnikanie a inovácie, udržateľné životné prostredie, kvalita života a sociálna infraštruktúra. Vyplýva to z návrhu akčného plánu z dielne podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, ktorý v stredu prerokovala a schválila vláda SR.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Dokumenty Mestské a vidiecke ŽP Mimovládne organizácie