Greenpeace: Dosiahnutie uhlíkovej neutrality by malo byť základom zákona o klíme

10.05 2020, TASR

Bratislava, 9. mája - Cieľom zákona o zmene klímy by malo byť dosiahnutie uhlíkovej neutrality v roku 2040. Uviedla to organizácia Greenpeace v reakcii na programové vyhlásenie vlády, v ktorom sa zákon o zmene klímy spomína. 


Uhlíková neutralita by mala byť základným kameňom, zákon by podľa Greenpeace mal zabezpečiť, aby politiky štátu, nová legislatíva, štátna podpora a smerovanie celej ekonomiky boli v súlade s ochranou klímy.

Na dosiahnutie cieľov by sa mal zriadiť poradný orgán. Zložený by bol z odborníčok, mimovládnych organizácií a zástupcov vlády. Orgán by pomáhal vláde pri tvorbe efektívnej klimatickej politiky a opatreniach na zmierňovanie dosahov klimatickej krízy. ,,Zo zákona by mala taktiež vyplývať povinnosť vlády podať každoročne správu o výsledkoch klimatickej politiky a priebežnom plnení stanovených cieľov," vysvetľujú aktivisti.

Greenpeace prízvukuje, že z ochrany klímy by sa mala stať prierezová téma pre všetky rezorty. Zaviesť by sa malo moratórium na všetky ďalšie projekty fosílnej infraštruktúry, akými sú ropovod alebo plynovody. ,,Jednoznačne je potrebné naštartovať prechod na ekologické a udržateľné poľnohospodárstvo a presmerovať k tomuto cieľu verejné financie a dotácie. Verejné zdroje by v žiadnom prípade nemali podporovať priemyselnú výrobu, a to hlavne priemyselnú živočíšnu výrobu," hovorí organizácia.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Mimovládne organizácie Klimatická zmena