Globálna správa o znečistení: Najväčšou hrozbou je olovo

23.10 2015, TASR

Olovo bolo označené za najhorší toxín vo svete v 10. výročnej správe nazvanej Najhoršie svetové problémy znečistenia 2015, ktorú v stredu zverejnili mimovládne organizácie Green Cross Switzerland a Pure Earth.

Správa varuje, že olovu je v rozvíjajúcich sa krajinách vystavených 26 miliónov ľudí a výsledkom toho je strata deviatich miliónov "rokov života v dôsledku zdravotného postihnutia".

Vdychovanie vzduchu znečisteného olovom alebo konzumácia kontaminovaného jedla môže poškodiť nervový systém a pri vyšších koncentráciách môže byť otrava olovom smrteľná. Tento ťažký kov sa ťaží pre široký rámec využitia a je tiež uvoľňovaný pri recyklácii batérii.

Svetová správa o znečistení menuje šesť najškodlivejších toxínov - olovo, rádioaktívny nuklid, ortuť, šesťmocný chróm, pesticídy a kadmium, ktoré podľa nej ovplyvňujú 96 miliónov ľudí vo svete.

Prezident spoločnosti Pure Earth Richard Fuller napísal, že "znečistenie je dôvodom smrti každého siedmeho človeka v krajinách s nízkymi a strednými príjmami". Správa tiež upozorňuje na pokrok dosiahnutý v oblasti manažmentu toxínov.

Počas uplynulého desaťročia výročné správy týchto organizácií upozornili na najhoršie a najnebezpečnejšie znečistené miesta na planéte a na rozsah a vplyvy toxického znečistenia vo svete.

Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Stiahnite si: Environmental Toxin Report 2015
Viac informácií: www.greencross.ch

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Zdravie a ŽP