Geotermálnu vodu na handlovské kúpalisko a plaváreň asi investor nevyužije

11.02 2019, TASR

Handlová, 8. februára - V Handlovej pokračuje investor s rekonštrukciou plavárne a budovaním letného kúpaliska. Novinkou je, že ich možno nebude zásobovať voda z geotermálneho vrtu Jozef, s ktorou pôvodne samospráva na tento účel počítala.


Informácia, že výsledky čerpacej skúšky na vrte ukázali, že voda nie je vhodná na použitie na kúpalisko, sa nedávno šírila medzi Handlovčanmi. ,,Záverečná správa bola predložená v júni minulého roka s tým, že na ňu bol spracovaný oponentský posudok. A na základe neho išla na posúdenie na Ministerstvo životného prostredia SR, kde nám odsúhlasili odber geotermálnej vody aj s dovoleným množstvom odberu," povedal vedúci oddelenia výstavby, územného plánu, dopravy a ochrany životného prostredia handlovského mestského úradu Jozef Čaplár.

Projekt podľa neho hovorí o tom, že geotermálna voda by mala prejsť úpravou, preto zriadili a naprojektovali stavebný objekt, kde sa uvažuje s úpravou vody. ,,Voda obsahuje isté prvky železa, mangánu, metánu, síry, ale toto všetko zahrnul projektant do dokumentácie a naložil s tým tak, aby voda bola použiteľná aj pre účely bazénu," doplnil.

Z diskusie na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva tiež vyplynulo, že ekonomicky efektívnejšia sa javí alternatíva využiť vodu z verejných zdrojov, nie z vrtu. ,,Vzhľadom na to, že záverečná správa hovorila o istom poklese teploty vody o dva stupne a náchylnosti na tvorbu inkrustu, projektant v treťom a štvrtom kvartáli minulého roka spracoval analýzu, kde porovnával výsledky vody z rokov 2010 a 2018, porovnával tiež jej energetickú účinnosť. Na misku váh položil aj investičné náklady, ktoré by boli potrebné na vybudovanie úpravy vody a produktov," ozrejmil Čaplár. Ekonomickú analýzu podľa neho radnica zatiaľ nemá, pričom rozhodnutie o tom, aká alternatíva sa využije, by malo padnúť vo februári alebo marci.

Práce na rekonštrukcii plavárne a budovaní kúpaliska pokračujú. Podľa predbežného harmonogramu by mal investor ukončiť práce na krytej plavárni v júni tohto roka. S prácami na vonkajšej časti by mal investor začať v závislosti od klimatických podmienok v marci a ukončiť ich v auguste tohto roka.

Samosprávu tiež pravdepodobne čaká kontrola z Úradu pre verejné obstarávanie týkajúca sa súťaže na koncesnú zmluvu, avizovala primátorka Silvia Grúberová. ,,Úrad pre verejné obstarávanie vzniesol žiadosť na vysvetlenie istých informácií s ohľadom na podnet, ktorý dostal ešte v máji minulého roka. Pravdepodobne nás teda čaká kontrola," dodala.

Modernizáciu mestskej plavárne Handlová a priľahlého kúpaliska realizuje spoločnosť B.T.I., spol. s r. o., Banská Bystrica za viac ako päť miliónov eur.

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Voda