Francúzsko bude mať dva nové regionálne prírodné parky a jeden národný park

28.07 2020, TASR

Paríž, 28. júla - Vyhrievané vonkajšie terasy vo francúzskych baroch a reštauráciách budú od začiatku budúceho roka zakázané. Ide o súčasť balíka prvých opatrení zameraných na zníženie emisií CO2, ktoré francúzska vláda predstavila v pondelok v Paríži.


Zatiaľ čo niekoľko francúzskych miest už takéto terasy zakázalo, parížska primátorka Anne Hidalgová to odmietla s tým, že reštauračné zariadenia by tým prišli o veľkú časť svojich príjmov.

Vláda sa tiež chce pokúsiť primať majiteľov alebo prevádzkovateľov, aby sa zatvárali dvere na všetkých vykurovaných alebo klimatizovaných verejných budovách. Tieto opatrenia sa však pre koronakízu nebudú implementovať skôr ako na jar roku 2021.

Okrem iných opatrení, ktoré majú byť zavedené dekrétom v nasledujúcich mesiacoch, budú majitelia budov povzbudzovaní, aby ich lepšie tepelne zaizolovali. V opačnom prípade dokonca nájomca bude môcť žiadať súd, aby mu pozastavil platby nájomného.

Francúzska ministerka životného prostredia a ekologickej transformácie Barbara Pompiliová v rozhovore pre denník Le Monde súčasne informovala, že čoskoro bude zakázané inštalovať v nových domoch vykurovacie kotly na uhlie alebo naftu a od januára roku 2022 bude vláda iniciovať nahradenie takýchto kotlov zariadeniami výkonnejšími a prijateľnejšími pre životné prostredie.

Vláda chce tiež ,,spomaliť tempo betónovania", keď na pozemkoch alebo poľnohospodárskej pôde mimo miest vznikajú veľké nákupné centrá alebo sklady. Portál France Info informoval, že prefekti v regiónoch už dostali obežník, ktorým ich vláda vyzýva na,,obnovu stoviek hektárov pustiny".

Francúzsko sa tiež svojho času zaviazalo, že 30 percent svojho územia vyhlási za chránené. Na tento účel vytvorí dva regionálne prírodné parky - v Mont Ventouxe (Vaucluse) a v zátoke Somme-Picardie - a vznikne aj štátna prírodná rezervácia Le Fôret de la Robertsau v Alsasku.

Ministerka v pondelok na zasadnutí Rady pre ochranu životného prostredia, ktoré sa konalo v Elyzejskom paláci v Paríži, s kolegami z vlády prediskutovala prvé opatrenia vyplývajúce z tzv. dohovoru s občanmi o klíme.

Na vzniku tohto dohovoru sa podieľalo 150 náhodne vybraných občanov, ktorí prišli s desiatkami návrhov vrátane spomínaného zákazu vykurovania vonkajších priestorov na sedenie.

Majitelia barov a reštaurácií vo Francúzsku začali s inštaláciou kúrenia na terasách po roku 2008, keď bol zákaz fajčenia v interiéri rozšírený aj na reštaurácie a bary.

Vonkajšie výhrevné telesá podľa agentúry AFP mali za následok zdesenie environmentálnych aktivistov, ktorí sa bránili plytvaniu elektrickou energiou alebo zemným plynom.

,,Ľudia teraz chápu, že sme v ohrození a že ak nič neurobíme, po epidemiologickej kríze budeme mať aj ekologickú," uviedla ministerka v pondelok podľa denníka Le Monde.

Na vládou avizované opatrenia pre oblasť životného prostredia reagovali aktivisti zatiaľ len vlažne.

Clément Sénéchal z organizácie Greenpeace France napr. uviedol, že realizácia všetkých oznámených opatrení posúva ,,akúkoľvek skutočnú zmenu až na rok 2023", teda až po skončení tohto funkčného obdobia prezidenta Emmanuela Macrona.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena Mestské a vidiecke ŽP Ochrana prírody