Folklórny festival Východná bude separovať odpad

27.06 2019, TASR

Bratislava, 26. júna – Národné osvetové centrum spustí projekt Zelená Východná, ktorý bude separovať odpad z folklórneho festivalu Východná. Na festival Východná zavíta do amfiteátra v obci pod Tatrami viac ako 25 000 návštevníkov.


Každý z nich vyprodukuje približne pol kilogramu komunálneho odpadu. TASR o tom informovala vedúca oddelenia komunikácie a edičnej činnosti Národného osvetového centra Alexandra Žilavá.

„Na 65. ročníku folklórneho festivalu Východná urobíme prvé kroky smerom k ochrane životného prostredia,“ povedal riaditeľ Národného osvetového centra Michal Bartók. „Naším cieľom je získať v budúcnosti status zero waste festival a separovať veľkú väčšinu odpadu, ktorý vznikne počas festivalu. Chceli by sme sa aj týmto spôsobom zaradiť medzi moderné festivaly, ktoré myslia na životné prostredie a svojím príkladom motivovať aj ostatných organizátorov podujatí,“ dodal Bartók.

Na festivale sa budú tento rok separovať PET fľaše a odpad z gastro zóny, ktorý tvoria najmä použitý olej a zvyšky jedla. Biologicky rozložiteľný kuchynský odpad z gastro zóny tvorí až 40 percent odpadu z festivalov a kultúrnych podujatí.

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Odpady