Preskočit na obsah

Fashion Revolution Week upozorňuje na znečisťovanie planéty módnymi reťazcami

26.04 2019, TASR

Bratislava, 25. apríla – Do medzinárodného podujatia Fashion Revolution Week sa zapojilo v týchto dňoch aj Slovensko. Prostredníctvom diskusií, prednášok, módnej prehliadky alebo tzv. swapov, čiže výmeny oblečenia, chcú organizátori poukázať na znečisťovanie životného prostredia módnymi reťazcami.


,,Akcia štartuje tento rok symbolicky na Svetový deň Zeme 22. apríla a potrvá do 28. apríla 2019, pričom ide už o šiesty ročník," uviedla koordinátorka Fashion Revolution Slovakia Martina Mareková Kuipers. Jednou z aktivít podujatia sú aj "swapy". Ide o akcie, na ktoré môžu návštevníci priniesť nepotrebné, ale použiteľné oblečenie a výmenou tak získať nové kúsky do šatníka.

Podujatia sa budú cez víkend konať v Banskej Bystrici, Bratislave a Košiciach. ,,Chceme, aby ľudia priniesli to, čo by bez váhania ponúkli napríklad svojej kamarátke alebo kamarátovi. Špecifickou vlastnosťou swapov je totiž to, že návštevníci priamo ovplyvňujú kvalitu podujatia. Cieľom je nájsť nových majiteľov pre čo najviac pekných vecí z našich skríň a tým im predĺžiť životnosť," vysvetlila organizátorka a spoluzakladateľka Inštitútu pre rozvoj udržateľnej módy Zuzana Dutková.

Organizátori pripomínajú, že vďaka tejto akcii sa predchádza ďalšiemu zaťažovaniu peňaženky aj životného prostredia. Podľa Dutkovej majú takéto akcie význam aj smerom k módnym spoločnostiam. ,,Ak totiž klesne predaj lacných a menej kvalitných vecí, tieto firmy dostanú jasný signál, aby radšej vyrábali kvalitnejšie a trvácnejšie oblečenie v menších množstvách," pripomenuli organizátori.

Do akcie Fashion Revolution Week sa podľa organizátorov zapojilo viac ako 275 miliónov ľudí z vyše 100 krajín.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Udržateľná spotreba a výroba