Európski lídri hľadajú dohodu o financovaní boja proti klimatickým zmenám

30.10 2009, TASR

Európski lídri hľadajú dohodu o financovaní boja proti klimatickým zmenám

Brusel 30. októbra (TASR) O dosiahnutie dohody o boji proti klimatickým zmenám sa dnes snažia európski lídri počas druhého dňa summitu Európskej únie v Bruseli.

Štvrtkové rokovania o tejto otázke sa skončili bez dohody vzhľadom na rozdielne postoje nových a starých členských krajín k zdieľaniu záťaže pri financovaní opatrení proti klimatickým zmenám v rozvojových krajinách. Švédske predsedníctvo dnes predložilo nový kompromisný návrh.

EÚ si stanovila za cieľ znížiť do roku 2020 objem emisií oxidu uhličitého (CO2) o 20 %. Rozvojové krajiny budú na opatrenia v rámci boja proti klimatickým zmenám potrebovať do uvedeného termínu ročne 100 miliárd eur (3,12 bilióna Sk), pričom až polovica sumy by mala byť z medzinárodných zdrojov. EÚ má podľa návrhu Európskej komisie prispievať ročne sumou 15 miliárd eur (451,89 miliardy Sk), nevyriešené však zostáva, podľa akého kľúča sa bude rozhodovať o príspevku jednotlivých členských krajín.

Skupina nových členských štátov, vrátane Slovenska, vedená Poľskom, požaduje, aby bol tento mechanizmus známy ešte pred kodanskou konferenciou o klimatických zmenách a aby sa pri rozhodovaní zoberala do úvahy ich ekonomická situácia.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky