Európske dni vtáctva 2017

29.09 2017,

Počas nastávajúceho víkendu, 30. 9. a 1. 10., zrealizujú partneri BirdLife International jedno z najväčších ornitologických podujatí roka. 41 organizácií zo 40 krajín Európy a Ázie pozýva záujemcov k pozorovaniu vtáčej migrácie.

V tomto období môžeme obdivovať fascinujúci fenomén sťahovania vtáctva. Milióny vtákov, často vo veľkých kŕdľoch, putujú naprieč Európou a Áziou na svoje zimoviská. Na podujatia pozývame aj verejnosť na Slovensku. 
                                                                                                                            
Vtáčie sťahovanie je fascinujúci prírodný úkaz. Viac ako 100 druhov vtáctva odlieta zo Slovenska alebo cez našu krajinu na tropické zimoviská do Afriky alebo Ázie. Počas sťahovania prekonajú tisícky kilometrov, kým dorazia na miesta s vhodnými podmienkami na prečkanie nepriaznivých podmienok na severnej pologuli. Hnacím motorom vtáčieho putovania je sezónny nedostatok potravy na severských hniezdiskách, a naopak hojnosť potravy na južnejších zimoviskách. Schopnosť vtáctva prekonať obrovské vzdialenosti nadchýnajú ľudí vďaka postupnému odhaľovaniu tajomstiev vtáčej migrácie čoraz viac.

„Preto sme aj na Slovensku pripravili viacero podujatí, ktorých sa môžu zúčastniť všetci milovníci vtáctva a prírody. Slovensko leží na juhovýchodnej migračnej trase vtáctva vedúcej cez Európu, ázijskú časť Turecka, Blízky východ do Afriky, a tak je v mnohých regiónoch možné pozorovať väčšie kŕdle, ktoré sa cez naše územie presúvajú na juh.“, informuje Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko a dopĺňa: „Na mnohých pozorovaniach bude možné sledovať nápadnú migráciu vtáctva, presuny kŕdľoch žeriavov popolavých na východnom Slovensku, zhromažďujúce sa holuby hrivnáky, škorce, vodné vtáctvo, či spevavce. Špecialitou spomedzi pripravených pozorovaní je Dunaj pri Bratislave, kde je v súčasnosti možné vidieť na Hrušovskej zdrži na rozsiahlejších plytčinách a obnažených brehoch v dôsledku výnimočného zníženia vodnej hladiny vzácne prímorské a severské druhy bahniakov, ktorých výskyt je veľkou vzácnosťou v rámci vnútrozemskej Európy.“ 
 
SOS/BirdLife Slovensko pozýva verejnosť počas víkendu na pozorovanie vtáctva na Dunaj pri Bratislave v Čunove, na Váh pri Trenčianskych Biskupiciach, na Košské mokrade pri Prievidzi, na Zemplínsku šíravu pri Michalovciach, na VN Bešeňová pri Liptovských Vlachoch, na Senianske rybníky pri Iňačovciach a Sennom, na Turnianske rybníky pri Turni nad Bodvou, na Parížske močiare pri Gbelciach a na Žitavský luh pri Veľkej Mani. 
 
Okrem skupinových exkurzií pod vedením ornitológov sa môžu zapojiť aj jednotlivci. Pokiaľ pozorujete vtáctvo a radi prispejete svojimi postrehmi a pozorovaniami, stačí ich zaslať e-mailom na vtaky@vtaky.sk. Európske dni vtáctva sa po zhromaždení údajov na národných úrovniach vyhodnocujú a určuje rebríček krajín s najvyšším počtom zapojených účastníkov, s najvyšším počtom podujatí a pozorovaných jedincov vtákov.  Pozývame všetkých na príjemné chvíle v prírode a pozorovanie jesenného sťahovania vtáctva. 

Zdroj: SOS/BirdLife Bratislava

Copyright © 2020

Súvisiace články

Značky

Podujatie Významné osobnosti, profily, medzinárodné dni