12.09 2022, Enviroportal
Komisia dnes uverejnila tretie preskúmanie vykonávania environmentálnych právnych predpisov, kľúčový nástroj na podávanie správ, ktorým sa podporuje presadzovanie právnych predpisov v oblasti životného prostredia a zvyšuje informovanosť o význame vykonávania environmentálnych pravidiel.
Preklenutie priepasti medzi tým, o čom sa rozhoduje na úrovni Únie, a tým, čo sa vykonáva v praxi, je nevyhnutné na to, aby sa zabezpečili dobré výsledky v oblasti životného prostredia pre občanov a aby sa zachovali rovnaké podmienky pre podniky a zároveň vytvárali príležitosti pre hospodársky rozvoj.
Komisár pre životné prostredie, oceány a rybárstvo Virginijus Sinkevičius v tejto súvislosti uviedol: „Tento ročný prieskum vykonávania environmentálnych právnych predpisov je výzvou na prijatie opatrení. Hoci od predchádzajúceho preskúmania nastal v niektorých oblastiach pokrok, obávam sa, že v iných oblastiach sa nedostatky pri vykonávaní predpisov stále zväčšuje, v dôsledku čoho sme všetci zraniteľnejší voči znečisťovaniu životného prostredia a súvisiacim rizikám. Táto analýza poskytuje členským štátom nástroje a informácie, ktoré potrebujú na zlepšenie vykonávania predpisov a lepšiu ochranu nášho zdravia a životného prostredia. Využime ich čo najlepšie!“
V tomto preskúmaní vykonávania environmentálnych právnych predpisov sa vyvodzujú závery a definujú spoločné trendy na úrovni EÚ na základe 27 správ o jednotlivých krajinách, v ktorých sa uvádza aktuálny stav vykonávania právnych predpisov EÚ v oblasti životného prostredia. Preskúmanie obsahuje množstvo informácií o tom, ako vlády EÚ chránia kvalitu vzduchu, ktorý občania dýchajú, vody, ktorú pijú, a prírody, ktorú si užívajú. Okrem toho sa v ňom stanovujú prioritné opatrenia na zlepšenie situácie v každom členskom štáte.
Mnohé členské štáty musia zabezpečiť, aby bolo k dispozícii viac finančných prostriedkov na pokrytie investičných potrieb v rámci environmentálnych cieľov a priorít. V rámci tohto preskúmania sa po prvýkrát v prípade každého členského štátu porovnávajú dostupné finančné prostriedky na vykonávanie environmentálnych právnych predpisov s investičnými potrebami. Investičné potreby v EÚ na splnenie environmentálnych cieľov predstavujú 110 miliárd eur ročne. Takmer dve tretiny nedostatku environmentálnych investícií súvisia s riešením všeobecného znečistenia a ochranou vodných útvarov a hospodárenia s nimi.
Prispôsobenie a posilnenie administratívnych kapacít členských štátov má pre zabezpečenie dodržiavania a vykonávania právnych predpisov EÚ zásadný význam a zabezpečenie účinného prístupu k spravodlivosti na vnútroštátnej úrovni je nevyhnutné na vykonávanie environmentálnych právnych predpisov. Ide o piliere environmentálnej správy. Vo väčšine členských štátov je stále priestor na zlepšenie prístupu verejnosti k súdom v súvislosti s napadnutím rozhodnutí, úkonov alebo opomenutí, a to najmä v oblastiach plánovania týkajúcich sa vody, prírody a/alebo kvality ovzdušia. Väčšina členských štátov takisto musí lepšie informovať verejnosť o jej právach na prístup k spravodlivosti.
Prvé preskúmanie vykonávania environmentálnych právnych predpisov bolo prijaté vo februári 2017. Toto preskúmanie funguje spolu s politikou Komisie v oblasti lepšej právnej regulácie, ktorá sa zameriava na zlepšenie vykonávania existujúcich právnych predpisov a politík. Mnohé členské štáty od prijatia prvého preskúmania organizovali vnútroštátne dialógy o vykonávaní environmentálnych právnych predpisov venované prioritným témam uvedeným v ich správach. V mnohých prípadoch boli zapojené regionálne a miestne orgány a kľúčové zainteresované strany.
Komisia spolupracuje s členskými štátmi, aby mohli prostredníctvom procesu preskúmania vykonávania environmentálnych právnych predpisov lepšie uplatňovať politiky a pravidlá v oblasti životného prostredia. Ak sa dohodnuté pravidlá nevykonávajú riadne, Komisia môže podniknúť právne kroky.
Informácie o porušovaní environmentálnych právnych predpisov sú k dispozícii na interaktívnej mape a v prehľade.
Zdroj: Zastúpenie Európskej komisie v SR
Copyright © Enviroportal 2023