Preskočit na obsah

Európska komisia preskúma zabitie najväčšieho medveďa v Rumunsku

12.05 2021, TASR

Brusel, 11. mája  Európska komisia (EK) preskúma okolnosti zabitia najväčšieho medveďa v Rumunsku, ktorého podľa ochranárov v marci nelegálne zastrelil lichtenštajnský princ Emanuel. 

Informoval o tom v utorok týždenník Politico s odvolaním sa na vyjadrenie eurokomisára pre životné prostredie Virginijusa Sinkevičiusa. Komisár prisľúbil preskúmanie celého prípadu počas pondelkového stretnutia s poslancami Európskeho parlamentu z výboru pre životné prostredie.

Rumunské environmentálne organizácie obvinili lichtenštajnského princa Emanuela, že v marci tohto roku v chránenej oblasti Karpát zastrelil najväčšieho medveďa žijúceho na území Rumunska, 17-ročného samca nazývaného Arthur, a porušil tým zákaz tzv. trofejového lovu veľkých šeliem.

Takýto lov je v Rumunsku nelegálny a hnedé medvede sú navyše chránené smernicou EÚ o biotopoch, ktorá mimo výnimočných okolností zakazuje lov divých zvierat.

Sinkevičius europoslancov ubezpečil, že preveruje správy mimovládnych organizácií o tomto prípade a pozorne ho sleduje. Vyjadril pritom nádej, že zodpovedné rumunské úrady tento incident dôkladne vyšetria. Vyšetrovanie kauzy v Rumunsku sa už začalo.

Komisár sa na pôdu EP v tejto záležitosti dostavil z iniciatívy rumunského europoslanca Nicolaa Stefanutu z liberálnej skupiny Obnovme Európu (RE).

Rumunská mimovládna organizácia Agent Green, ktorá obvinenia voči princovi zverejnila ako prvá, vo svojom pondelňajšom vyhlásení uviedla, že rumunské ministerstvo životného prostredia pochybilo tým, že nedostatočne chránilo a spravovalo chránené oblasti Natura 2000 vrátane tej, kde došlo k zastreleniu medveďa.

 

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Environmentálna kriminalita