Preskočit na obsah

EÚ spustila konzultáciu o trestných činoch proti životnému prostrediu

09.02 2021, TASR

Brusel, 8. februára - Európska komisia (EK) v pondelok oznámila, že spustila verejnú konzultáciu o trestných činoch proti životnému prostrediu. Výsledky verejnej konzultácie, ktorá je otvorená do 4. mája 2021, budú podkladom pre preskúmanie súčasných pravidiel EÚ v tejto oblasti. Revidovaný návrh smernice sa očakáva do konca tohto roka.

V smernici EÚ z roku 1999 sa od členských štátov vyžaduje, aby za trestné činy považovali činnosti, ktoré porušujú únijné právne predpisy v oblasti životného prostredia. Ide napríklad o nezákonnú prepravu odpadu, obchod s ohrozenými druhmi alebo látkami poškodzujúcimi ozónovú vrstvu.

EÚ už pred časom dospela k záveru, že vo sfére environmentálneho práva existuje veľký priestor na zlepšenie.

,,Spoločne môžeme urobiť viac pre ochranu divočiny a zlepšenie kvality života všetkých občanov," uviedol pri otvorení konzultácie eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders.

Verejná konzultácia má za cieľ zhromaždiť názory jednotlivcov a skupín s odbornými znalosťami v tejto oblasti, ale aj akademikov, predstaviteľov súkromnej sféry a mimovládnych organizácií.

Viac informácií: https://ec.europa.eu

 

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Legislatíva Odpady Ochrana prírody