Preskočit na obsah

EÚ koná proti odlesňovaniu, nelegálnym vývozom odpadu a na ochranu pôdy

18.11 2021, TASR

Brusel 17. novembra – Európska komisia (EK) v stredu prijala tri nové iniciatívy potrebné na pretavenie cieľov Európskej zelenej dohody do reality. 

Komisia navrhla pravidlá, ktorých cieľom je obmedziť podiel EÚ na odlesňovaní, nové pravidlá, ktoré majú uľahčiť prepravu odpadu v rámci EÚ s cieľom podporiť obehové hospodárstvo a bojovať proti vývozu nelegálneho odpadu do tretích krajín, a predložila novú stratégiu v oblasti pôdy, ktorej cieľom je zabezpečiť, aby všetka európska pôda bola do roku 2050 ozdravená, odolná a dostatočne chránená.

Novými návrhmi EK predkladá nástroje, ktoré majú umožniť prechod na obehové hospodárstvo, chrániť prírodu a sprísniť environmentálne normy v EÚ a na celom svete.

Výkonný podpredseda EK pre Európsku zelenú dohodu Frans Timmermans v tejto súvislosti vyhlásil, že nariadenie o odlesňovaní je reakciou na výzvy občanov, aby Európa minimalizovala svoj podiel na odlesňovaní čo najmenej. Nové pravidlá upravujúce prepravu odpadu podľa neho podporia obehové hospodárstvo a zabezpečia, aby vývoz odpadu nepoškodzoval životné prostredie alebo ľudské zdravie inde vo svete. A stratégia v oblasti pôdy umožní nielen ozdravenie pôdy, ale aj jej udržateľné využitie a právnu ochranu.

Eurokomisár pre životné prostredie, oceány a rybárstvo Virginijus Sinkevičius spresnil, že ak EÚ očakáva ambicióznejšie politiky v oblasti klímy a životného prostredia od svojich partnerov, sama by mala prestať vyvážať zdroje znečistenia a podporovať odlesňovanie. ,,Nariadenia o odlesňovaní a preprave odpadu, ktoré predkladáme, sú najambicióznejšími legislatívnymi pokusmi o riešenie týchto otázok na celom svete. Prostredníctvom týchto návrhov preberáme zodpovednosť a napĺňame sľuby znižovaním nášho vplyvu na znečisťovanie a stratu biodiverzity na planéte. Zároveň predkladáme prevratnú stratégiu EÚ na ochranu pôdy so silným politickým programom, v ktorom pôda získava rovnakú úroveň ochrany ako voda, morské prostredie a ovzdušie," opísal situáciu eurokomisár.

Všetky tri ekologické inicitívy EK budú podstúpené na posúdenie Európskemu parlamentu a Rade EÚ.

 

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Les Odpady Pôda