Preskočit na obsah

Etickí hackeri spojili svoje sily v boji za zelenšiu planétu

17.06 2021, Enviroportal

Praha, Česká republika, 16. jún 2021 – Koncom minulého týždňa sa v Prahe konal najväčší európsky hackathon pod názvom GreenHack na tému trvalá  udržateľnosť. Celkovo 200 inovátorov sa počas 36 hodín snažilo vyriešiť 11 výziev týkajúcich sa globálnych problémov súčasnosti. Výzva spoločnosti BASF pod názvom Uzatvorte slučku tak pozná svojho víťaza. Je ním tím Best_BASF_app s aplikáciou BASF in your pocket (EN).

Porota ďalej vybrala troch absolútnych víťazov naprieč všetkými výzvami. Na prvom mieste sa umiestnila aplikácia Re-pair + Re-use + Re-sell, ktorú vyvinul tím Unicorn Hackers. Prináša kreatívne nápady na opravu, vylepšenie a odpredaj nábytku IKEA. Druhé miesto obsadil už spomínaný projekt BASF in your pocket od Best_BASF_app. O pomyselnú bronzovú medailu sa delí tím SUDs, ktorý vytvoril aplikáciu nazvanú Nature Catcher – Vysočina, zameranú na problém nelegálnych skládok a pomáhajúcu zvyšovať počet turistov v kraji Vysočina, s tímom Balance is Motion, ktorých projekt Second life for bottles ponúka návrhy reklamných materiálov a tvárnic z pivových fliaš. Víťazní hackeri si zo súťaže odniesli spolu 5 000 eur.

BASF, najväčšia európska chemická spoločnosť, prispela do hackathonu výzvou pod názvom Uzatvorte slučku (Closing the loop), zameranú na cirkulárne využitie obalov obsahujúcich zvyšky chemických látok a iných zmesí. Hackeri riešili otázku, ako zabezpečiť, aby obaly, v ktorých sa tieto látky nachádzajú, boli správne vyseparované a opätovne využiteľné, prípadne ako spracovať zvyšky chemických látok pre ďalšie použitie. 

„Projekt tímu Best_BASF_app nás zaujal svojou premyslenosťou a praktickou využiteľnosťou. Veríme, že nám ocenená aplikácia pomôže minimalizovať environmentálny i spoločenský dopad chemických obalov,“ pochválil prínos súťaže Filip Dvořák, Country Manager spoločnosti BASF Slovensko, spol. s r.o.

Tím Best_BASF_app a ich aplikácia BASF in your pocket teraz poputujú na finále stredoeurópskej súťaže BASF Innovation Hub, ktorú spoločnosť pripravuje na jeseň tohto roka.

BASF Innovation Hub sa bude venovať téme Clean Technology, ktorá v sebe zahŕňa riešenia týkajúce sa Clean Energy, Farm to Fork a Circular Economy. Vo finále súťaže sa zídu okrem zástupcov Česka i Slovenska aj najlepšie tímy Rakúska, Maďarska, Bulharska, Rumunska, Grécka, Slovinska, Chorvátska a Srbska. Odmenou pre celkového víťaza BASF Innovation Hub bude okrem finančnej odmeny i možnosť rozvíjať svoj nápad a ďalej spolupracovať so spoločnosťou BASF.

O inovatívnom maratóne GreenHack

GreenHack je najväčšie inovatívne podujatie v strednej Európe na tému trvalá udržateľnosť, ktoré sa koná pod záštitou Európskej komisie v rámci európskeho zeleného týždňa s mottom Nulové znečisťovanie pre zdravších ľudí a planétu – EU Green Week 2021. Cieľom podujatia je nájsť riešenia najpálčivejších problémov súčasnosti. Organizátori spolu s partnermi vypísali celkovo 11 aktuálnych výziev, ktoré mali hackeri vyriešiť. Témy boli zamerané na úsporu energie v budovách, predlženie životnosti výrobkov či recykláciu obalov a odpadov. Do súťaže sa mohli prihlásiť lokálni i zahraniční študenti, vývojári, ekológovia, inžinieri či vizionári a to buď v tímoch, alebo ako jednotlivci. Záštitu nad akciou prevzalo Ministerstvo životného prostredia Českej republiky a Ministerstvo priemyslu a obchodu Českej republiky.

Zdroj: BASF Slovensko, spol. s r.o.

Copyright © Enviroportal 2023

Súvisiace články

Značky

Inovácie