EPvoľby: Pre väčšinu strán ochrana prírody nie je prioritou, tvrdia ochranári

07.05 2019, TASR

Bratislava, 6. mája - V programoch väčšiny politických strán, ktoré kandidujú do Európskeho parlamentu, ochrana prírody a klímy nie je prioritou. Upozorňujú na to ochranárske organizácie SOS/BirdLife Slovensko a WWF Slovensko.


Pri hodnotení vychádzali z dotazníka, ktorý poslali kandidátom na poslancov, ako aj zverejnených programov strán. Ochranári hodnotili tri oblasti - ubúdanie biodiverzity, poľnohospodársku politiku a zmenu klímy. Oblasť biodiverzity a ochrany ekosystémov je podľa analýzy odpovedí osobnou prioritou všetkých kandidátov, ktorí odpovedali. Medzi programovými prioritami však majú túto oblasť len dva subjekty - Progresívne Slovensko (PS)/Spolu a Most-Híd. Z deviatich oslovených strán odpovedali kandidáti šiestich - KDH, PS/Spolu, Most-Híd, SaS, Sme rodina a OĽaNO.

Oblasť produkcie potravín majú medzi prioritami všetky analyzované strany. ,,Avšak väčšina strán nekladie žiadny dôraz na prepojenie cieľov poľnohospodárstva a ochrany životného prostredia a biodiverzity. Je kľúčové, aby sa debata posunula od toho, koľko dostanú naši farmári z rozpočtu spoločnej poľnohospodárskej politiky, k tomu, akú politiku potrebujeme, aby sme ochránili našu krajinu a dokázali pestovať potraviny z dlhodobého hľadiska," vysvetľuje Ján Gúgh z SOS/BirdLife Slovensko.

Ochranu klímy majú vo svojom programe opäť dva subjekty - PS/Spolu a Most-Híd. Za konkrétne však ochranári označili len navrhované opatrenia PS/Spolu. Organizácie v tejto súvislosti pripomínajú nedávny prieskum, ktorý pre Európsku nadáciu pre klímu (ECF) v januári 2019 realizovala spoločnosť Ipsos MORI Observer. Vychádza z neho, že ochrana prírody je v súvislosti s Európskou úniou pre Slovákov rovnako dôležitá ako zastavenie daňových podvodov.

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody