Envirorezort pokračuje v zmenách zákonov, ktoré zvýšia ochranu vody

22.03 2018, TASR

Bratislava, 21. marca – Ministerstvo životného prostredia pokračuje v legislatívnych zmenách, ktoré zvýšia ochranu vody na Slovensku alebo reagujú na fenomén sucha. Envirorezort to uviedol pri príležitosti Svetového dňa vody (22. 3.). Podľa ministra Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) si jeho rezort pripomína Svetový deň vody v ostatných mesiacoch takmer každý deň.

,,V rezortných i medzirezortných skupinách odborníkov, ktorí pracujú na tom, ako zachovať a ochrániť to najcennejšie, čo máme," uviedol v tlačovej správe. Ministerstvo ohlásilo v marci práce na zákone o chránených vodohospodárskych oblastiach. Tzv. Lex Žitný ostrov má zjednotiť postup všetkých rezortov pri ochrane strategických území zabezpečujúcich vodu pre obyvateľov krajiny. "Ide o historicky prvý zákon určený výlučne na ochranu desiatich najvzácnejších oblastí, v ktorých sa nachádzajú najväčšie zásoby podzemných vôd na Slovensku," uviedol hovorca ministerstva Slavomír Held.

Vláda zároveň 14. marca tohto roka schválila Akčný plán na riešenie dôsledkov sucha a nedostatku vody s názvom H2ODNOTA JE VODA, ktorý obsahuje konkrétne kroky, ako bojovať s dôsledkami sucha a nedostatkom vody na Slovensku. "Opatrenia sa týkajú hneď niekoľkých oblastí - od vodného hospodárstva, cez opatrenia v sídelnej krajine, poľnohospodárstve a lesnom hospodárstve až po výskum a vzdelávanie v oblasti dôsledkov sucha a nedostatku vody," priblížil Held.

Envirorezort pripomenul, že 15. marca vstúpila do platnosti i novela vodného zákona, prostredníctvom ktorej získal kompetencie pri dohľade nad agrochémiou v chránených vodohospodárskych oblastiach. Novela posilnila aj ochranu vôd pred dusičnanmi, ktoré sa do životného prostredia dostávajú aj pre nesprávne zaobchádzanie s odpadovými vodami v žumpách.

Pri príležitosti Svetového dňa vody zorganizuje koncom tohto týždňa rezortný podnik ministerstva - Slovenský vodohospodársky podnik Dni otvorených dverí na vodných stavbách Nosice, Turček, Starina, Bukovec, Málinec a Môťová, kde budú pripravené komentované prehliadky. Slovenský hydrometeorologický ústav otvorí svoje brány pre návštevníkov v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline a Košiciach.

Svetový deň vody vyhlásilo v roku 1992 na 22. marca Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov na konferencii v brazílskom meste Rio de Janeiro. Je príležitosťou na organizovanie aktivít smerujúcich k podpore informovanosti verejnosti o význame vody pre život na našej planéte. Tento rok sú nosnou témou prírodné riešenia problémov s vodou, ktorým čelí svet v 21. storočí, keďže poškodené ekosystémy ovplyvňujú kvalitu a kvantitu vody, ktorá je k dispozícii na ľudskú spotrebu. V súčasnosti žije vo svete bez bezpečnej pitnej vody 2,1 miliardy ľudí.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Rezort MŽP SR Voda Významné osobnosti, profily, medzinárodné dni