Preskočit na obsah
X Vážení používatelia Enviroportálu,
dovoľujeme si vás upozorniť, že z dôvodu plánovanej odstávky budú 12. 12. 2022 nedostupné všetky poskytované služby. Ďakujeme za pochopenie. Tím Enviroportálu

Envirorezort chce zvýšiť odškodné za ujmu spôsobenú chráneným živočíchom

16.11 2022, TASR

Ružomberok/Bratislava 15. novembra – Náhrada nemajetkovej ujmy a škody na živote spôsobenej chráneným živočíchom by sa po novom mala trvale zvýšiť. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) v tejto súvislosti pripravuje legislatívnu zmenu.

Vlaňajší smrteľný útok medveďa na človeka v Liptovskej Lúžnej podľa envirorezortu poukázal na to, že je potrebné zvýšiť odškodné, ktoré sa od roku 2014 nemenilo.

,,Legislatívna zmena je súčasťou pripravovanej novely zákona o ochrane prírody, ktorá bude predložená ešte v tomto roku," konkretizovali z oddelenia komunikácie.

MŽP zároveň vyjadrilo ľútosť nad minuloročným úmrtím 57-ročného muža z Liptova a dosahom udalosti na jeho rodinu. Dodalo, že robí potrebné kroky smerujúce k vyplateniu nemajetkovej ujmy pozostalým. ,,Nemajetkovú ujmu vo výške 60.000 eur si v žalobe uplatnili žalobkyne a súd im ju v tejto výške priznal. MŽP sa neodvolalo voči rozhodnutiu ružomberského okresného súdu kvôli výške odškodnenia, ale voči určeniu štátnej inštitúcie zodpovednej za vyplatenie nemajetkovej ujmy. Odvolací súd potvrdil rozhodnutie okresného súdu," podotkol envirorezort s tým, že toto rozhodnutie rešpektuje.

Minuloročná a zároveň prvá tragická udalosť úmrtia človeka spôsobená útokom medveďa je prvou svojho druhu na Slovensku.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Legislatíva Rezort MŽP SR