Preskočit na obsah

Envirorezort chce pripraviť koncepciu vodnej politiky na Slovensku

17.02 2021, TASR

Bratislava, 16. februára - Envirorezort chce pripraviť ,,modernú" koncepciu vodnej politiky Slovenska. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. 

Reagoval tak na environmentalistov, ktorí v pondelok (15. 2.) požiadali otvoreným listom ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO) o stanovisko k výstavbe vodného koridoru Dunaj - Odra - Labe.

Envirorezort si cení záujem environmentálnych organizácií o životné prostredie. K žiadosti sa vyjadrí až po preštudovaní listu.

Odbor komunikácie potvrdil, že príprava koncepcie vodnej politiky je prioritou MŽP. ,,Na prvom mieste bude ochrana životného prostredia s dôrazom na ochranu vôd pred partikulárnymi záujmami rôznych podnikateľov usilujúcich sa o krátkodobý finančný profit," uviedol. Cieľom envirorezortu je zlepšiť stav riek a vodných tokov na Slovensku a zároveň zabezpečiť aj ich ochranu.

Kanál Dunaj - Odra - Labe má spojiť Čierne more s Baltickým. Vybudovať by sa mali umelé vodné cesty dlhé stovky kilometrov. Pre prekonanie nadmorskej výšky by podľa environmentalistov vzniklo na riekach asi 70 bariér a uvažuje sa aj s výstavbou tunelov. Plány na výstavbu kanála podporuje česká aj poľská vláda. Rakúska ministerka dopravy Leonore Gewesslerová odmietla výstavbu koridoru.

Otvorený list šéfovi envirorezortu adresovalo päť mimovládnych enviroorganizácií. Upozorňujú, že ,,jasné negatívne stanovisko" k výstavbe kanála zabráni neefektívnemu využitiu financií na prípravu projektov a štúdií, ktoré počítajú s budúcou vodnou cestou.

Súvisiaci článok: Environmentalisti žiadajú Budaja o stanovisko k výstavbe kanála Dunaj-Odra-Labe

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Rezort MŽP SR Voda