Preskočit na obsah

Envirorezort chce posilniť ochranu prírody v národných parkoch Slovenska

03.10 2018, TASR

Bratislava, 2. októbra – Ochrana prírody v národných parkoch na Slovensku sa má posilniť. Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) v utorok predstavil niekoľko mesiacov pripravovanú novelu zákona o ochrane prírody a krajiny.


,,V národných parkoch musí byť ochrana prírody nadradená nad všetky ostatné činnosti a záujmy, a to nielen v parkoch s najvyšším (piatym) stupňom ochrany," uviedol Sólymos. Nová legislatíva plánuje rozšíriť princíp bezzásahovosti aspoň na polovicu územia každého národného parku. K tomu má pomôcť aj ďalšie opatrenie - presun štátnych pozemkov v národných parkoch pod správu Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR. Pre zvyšné územie národných parkov novela ustanovuje, že hospodáriť v lesoch sa má výlučne spôsobom, ktorý zachováva a podporuje ich prirodzené ekologické funkcie.

,,Aj preto novela vylučuje možnosť zaradiť lesy v národných parkoch do kategórie hospodárskych lesov," podotkla Katarína Butkovská, generálna riaditeľka sekcie ochrany prírody, biodiverzity a krajiny ministerstva životného prostredia. Podľa jej slov predstavená legislatíva spĺňa nároky, ktoré sa na ochranu vzácnych území kladú v Európskej únii. Podľa Butkovskej sa pri príprave novely inšpirovali tým, ako sú spravované národné parky v susedných krajinách, napríklad v Českej republike. ,,Vďaka novej legislatíve dokážeme zaistiť uplatnenie predpisov Európskej únie v oblasti ochrany prírody a krajiny na Slovensku a dosiahnuť európsky štandard," doplnila.

Pripravená novela sa venuje ochrane prírody aj mimo národných parkov. Okrem iného posilňuje právomoc Štátnej ochrany prírody SR pri programoch starostlivosti o lesy. Novela navrhuje, aby pri ich schvaľovaní boli pripomienky štátnych ochrancov prírody záväzné. Novela zákona v najbližších dňoch poputuje do predbežného a následne medzirezortného pripomienkového konania. Podľa Sólymosa je dôležité, aby sa k nej postavili otvorene aj ďalšie rezorty.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Les Ochrana prírody