Preskočit na obsah

Envirofond ponúka mestám, obciam a VÚC úvery na financovanie enviroprojektov

26.09 2022, TASR

Bratislava 24. septembra – Envirofond ponúka mestám, obciam a vyšším územným celkom (VÚC) úvery na financovanie environmentálnych projektov.Tie sa nebudú započítavať do ich zadlženosti.

Projekty sa podľa vedúceho oddelenia podpory úverov Environmentálneho fondu Eduarda Demela môžu z úverov financovať aj spätne, a to do jedného roka. 

Ročná úroková sadzba je podľa Demela 0,1 percenta s tým, že počíta s fixom na celú dobu splatnosti. Základná podmienka je, aby mali mestá a obce financie na splácanie úveru. Samosprávy si musia schváliť investíciu a prijatie úveru. Envirofondu tiež majú predložiť stanovisko hlavného kontrolóra. V niektorých prípadoch musia doložiť stavebné povolenie či energetický audit, vysvetlil Demel.

Fond dá úver aj na projekty, ktoré nepochádzajú z jeho výziev. ,,Vieme financovať aj výzvy z iných operačných programov v rámci Slovenska, ktoré spĺňajú environmentálny charakter," skonštatoval Demel.

Peniaze môžu byť využité napríklad na rekonštrukciu verejného osvetlenia v obci či na škole, na výmenu kotla a okien na školách či ich zateplenie. Projekty sa podľa Demela môžu z úverov financovať aj spätne, a to do jedného roka.

Žiadosti o úvery bude vyhodnocovať rada na Environmentálnom fonde, ktorá následne svoje návrhy posunie ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi (OĽANO) na schválenie.

 

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Projekty, dotácie