Preskočit na obsah

Zvieratá sú vplyvom vysokých teplôt vyčerpané a majú zníženú kondíciu

03.08 2022, TASR

Bratislava 2. augusta – Vysoké teploty ovplyvňujú nielen ľudí, ale aj zvieratá. Tie sú potom vyčerpané a majú zníženú kondíciu. Prehriatie organizmu si vedia čiastočne regulovať napríklad vtáky svojim perím.

Uviedla vedúca oddelenia zoológie Štátnej ochrany prírody SR Ivana Havranová.

Z dôvodu uschýnania kvetov, dehydratácie a prehriatia organizmu majú napríklad včely zníženú produkciu. Havranová tvrdí, že pri citlivých druhoch môže dôjsť až k úhynu. Suché a teplé počasie tiež zle znášajú ježkovia. Pri vysokých teplotách tiež dochádza k úhynu rakov a rýb v prehriatych jazerách či nádržiach alebo pri vysychaní koryta rieky, priblížila Havranová.

,,Pri vysokých teplotách je ideálne, aby všetky zvieratá, a teda aj chránené, mali dostatok vody a možnosti úkrytu či tieňa. Najmä v mestách odporúčame obyvateľom umiestniť na zem pod stromy alebo na vyvýšené miesta na balkónoch misky s vodou," uviedla Havranová. Dodáva, že pitnú vodu ocenia najmä ježkovia, vtáky, opeľovače a hmyz. Na výrobu postačí akákoľvek miska s vodou s niekoľkými kamienkami pre lepšie pristátie hmyzu.

Na vidieku si jednoduchšie živočíchy nájdu úkryt v tieni, napríklad v lese, na jeho okraji či remízkach. ,,Voľne žijúce zvieratá často využívajú zdroje vody na vidieku určené pre hospodárske zvieratá alebo vodu v okolitých potokoch," povedala Havranová.

Pri nájdení dehydratovaného živočícha je podľa nej potrebné uložiť ho do tieňa, podať vlažnú vodu, prípadne ho položiť na vlhký uterák a zavolať územne príslušnú záchrannú stanicu.

ŠOP zároveň upozorňuje na zvýšené množstvo nájdených padnutých dážďovníkov. Momentálne pribúdajú hlásenia o povyskakovaných mláďatách z hniezd. Dôvodom sú práve veľké horúčavy. Ich sezóna práve podľa Havranovej dosahuje vrchol. ,,Pokiaľ nájdete na zemi dážďovníka a má krídla kratšie a svetlé pierka pod hrdlom, je to mláďatko. Vezmite ho, prosím, odtiaľ a ihneď informujte záchranárov," informoval Metod Macek zo Záchrannej stanice stanice pre chránené živočíchy v Zázrivej.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena Ochrana prírody