Preskočit na obsah

Združenie Slatinka sa s výhrou zo súťaže Atlas podelí

29.04 2021, TASR

Zvolen, 28. apríla  – Ochranárske združenie Slatinka, ktoré nedávno získalo cenu Atlas v kategórii biodiverzita, sa rozhodlo podeliť o svoju výhru. Odmenu vo výške 10 000 eur využije nielen na opravu miestneho mosta, ale časť rozdelí aj ostatným trom finalistom v tejto kategórii. 

Podľa slov koordinátorky združenia Martiny Paulíkovej na opravu mosta použijú 4000 eur a 6000 eur rozdelia medzi zvyšných finalistov. „Z ceny máme veľkú radosť. Venujeme ju všetkým bývalým, súčasným aj budúcim obyvateľom Slatinky. Budeme radi, ak dokážeme byť inšpiráciou aj pre ostatných, že niekedy viac ako veľkú silu v jednej chvíli, treba mať ešte väčšie odhodlanie a systematickú, trpezlivú pokoru, schopnosť uvedomiť si, že dobré veci trvajú nejaký čas,“ uviedla pre TASR Paulíková.

V prípade tohto projektu ide už o 28-ročnú iniciatívu. Mladí aktivisti začali svoj boj za zastavenie výstavby priehrady na rieke Slatinka ešte začiatkom 90. rokov. „Priehrada Slatinka mala slúžiť ako zásobáreň úžitkovej vody pre potreby priemyslu. Zistili sme však, že plán priehrady vychádza zo starých a neobhájiteľných prístupov, a preto sme začali presadzovať alternatívy k nej. Dlho sme boli považovaní za akési 'zelené decká', ktoré bránili inžinierom v ich práci. Keď však vláda prvýkrát vo svojom programovom vyhlásení povedala, že vodné dielo Slatinka ako projekt končí, bolo to pre nás veľké víťazstvo. Začíname uvažovať o tom, že táto krajina znovu získala budúcnosť,“ vyjadrila sa po oznámení ocenení Atlas Paulíková.

Rieka Slatina je biokoridorom, v ktorom sa nachádza 17 typov biotopov európskeho a národného významu. Cieľom snažení združenia bolo zabrániť poškodeniu tohto prírodne cenného údolia rieky a zároveň otvoriť diskusiu o lepšej ochrane vôd a ich udržateľnom využívaní.

Ceny Atlas boli rozdané v rámci šiestich kategórií zameraných na ochranu a podporu biodiverzity, zmenu klímy a ochranu ovzdušia, environmentálne povedomie a vzdelávanie a eko-startupy. Ocenené boli aj projekty miestnej samosprávy a firmy fungujúcej na princípoch zelenej ekonomiky.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Zaujímavosti