Preskočit na obsah

Za zhodenie hniezda lastovičke alebo belorítke hrozí pokuta až 9958 eur

04.06 2020, TASR

Bratislava, 3. júna - Za zhodenie hniezda belorítke domovej alebo lastovičke domovej hrozí pokuta až do výšky 9958 eur. Ochranári sa o zhodení hniezd dozvedia od ľudí, ktorí im to nahlásia prostredníctvom mailu alebo telefonicky. TASR o tom informovala zoologička Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Andrea Lešová.


Oznámenie o zhodení hniezda sa podáva na okresný úrad, odbor starostlivosti o životné prostredie alebo na Slovenskú inšpekciu životného prostredia. ,,V prípade, ak je vykonané nelegálne zhadzovanie hniezd v čase rozmnožovania, môžu byť straty aj na znáške, respektíve mláďatách," povedala Lešová.

Ako uvádza, zhadzovať sa môžu hniezda aj na základe povolenia Ministerstva životného prostredia SR. Zhadzovanie je vtedy kontrolované ochranármi zo ŠOP, ktorí monitorujú situáciu a usmerňujú činnosti. ,,Týka sa to väčšinou situácií pri stavebných prácach pri zatepľovaní obytných domov," podotkla Lešová. Dodáva, že sa to realizuje v mimohniezdnom období, čiže keď sú hniezda prázdne.

Za posledných šesť rokov došlo na Slovensku k úbytku lastovičiek a belorítok. Zo štatistík ŠOP vyplýva, že došlo k poklesu o 25 000 párov lastovičiek a 100 000 párov belorítok. K úbytku došlo podľa Lešovej v dôsledku zatepľovania a rekonštrukcií domov.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody Otázky a odpovede