Preskočit na obsah

Vodu z bývalého Chemka Strážske má čistiť špeciálne filtračné zariadenie

27.01 2023, TASR

Strážske 27. januára – Vodu vytekajúcu z kopca navozenej skládky z bývalého závodu Chemko Strážske vo zvernici Orlová bude filtrovať špeciálne čistiace zariadenie. Vedci zo Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave pracujú na jeho vývoji. V piatok sa v areáli bývalého závodu uskutočnila kontrola stavu podložia s cieľom určenia termínu začatia sanačných prác.

Z tlačového odboru rezortu vnútra pre TASR uviedli, že boli zároveň odobraté ďalšie kontrolné vzorky, sledujúc zmeny kontaminácie danej lokality.

,,Vláda schválila tri bodové zdroje znečistenia. Ošipáreň, tá je vyprázdnená a zamurovaná. Tepláreň, na tej sa pracuje, a teraz sa pokračuje v odstránení vody, ktorá by odtekala do lesa," vysvetlil Ladislav Štibrányi z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave. Dá sa to podľa neho urobiť tak, že sa prehradí potôčik, ktorý vyteká dvoma hrádzami. ,,Vytvoria sa rezervoáre vody, do ktorých by sa mohlo namontovať čistiace zariadenie," vysvetlil.

Vedci z STU v laboratóriu pripravujú špeciálne filtre na čistenie vody. ,,Bude to čistené chemicky, absorpciou. Vieme znížiť 300-násobne koncentráciu PCB do desiatich minút, čo by malo stačiť. Potrebujeme mať päť- až desaťkubíkový rezervoár, z ktorého bude voda pretekať cez čistiace zariadenie. Kým to nie je, žiaľ, sa nedá tá voda čistiť," vysvetlil Štibrányi.

Ide podľa jeho slov o unikátnu technológiu, ktorú vyvíjajú na objednávku. ,,Samozrejme, skúsenosti, ktoré získame pri tom, by sme chceli využiť aj na postavenie technických prvkov, ktoré by umožnili celoplošné čistenie, hlavne pôdy," priblížil Štibrányi.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody Voda