Preskočit na obsah

Víkend sa v Bratislave niesol aj v znamení spoznávania vtáčích hlasov

16.04 2012, TASR

Víkend sa v Bratislave niesol aj v znamení spoznávania vtáčích hlasov

Uplynulý víkend sa v hlavnom meste niesol aj v znamení spoznávania vtáčích hlasov cez kurzy na Železnej studienke. ,,Túto akciu organizujem už sedem rokov, za tento čas sa základné vtáčie spevy naučilo rozoznávať niekoľko stoviek ľudí," uviedol pre TASR ornitológ Ján Dobšovič z organizácie watching.sk, ktorá kurzy pripravila.

Práve apríl je podľa jeho slov dobrý najmä pre začiatočníkov, keďže na neolistených stromoch možno vtáky ľahšie spozorovať aj vizuálne. Zároveň je začiatok jari obdobím, kedy ešte neprileteli všetky druhy našich sťahovavých operencov, a tak sa v lese ozýva menej hlasov, vďaka čomu sa dajú jednotlivé spevy od seba ľahšie odlíšiť.

Počas približne hodinového kurzu sa ľudia mohli zoznámiť s viacerými druhmi vtáčích hlasov. Milovníci prírody mohli počuť napríklad pinky, drozdy, penice, brhlíky, sýkorky, zelienky, či kolibiariky čipčavé. ,,Pri kurze si často pomáhame prepismi vtáčích hlasov do ľudskej reči, napr. spev pinky by sa dal napodobniť takto: Čo to tu robííííš, ty ty ty ty, Ďuro," priblížil so smiechom Dobšovič.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Podujatie