Viac ako 500 expertov príde do Bratislavy diskutovať o kvalite ovzdušia

22.11 2019, TASR

Bratislava, 21. novembra – Znečistené ovzdušie spôsobuje respiračné a kardiovaskulárne ochorenia a prispieva k najčastejším príčinám predčasných úmrtí. Riešenia na tento problém bude hľadať 500 expertov, ktorí sa zúčastnia Clean Air Forum v Bratislave, uviedli organizátori na tlačovej konferencii.

Na fóre budú experti hovoriť o konkrétnych dopadoch na ľudské zdravie a sústredia sa aj na emisie z poľnohospodárstva a na sektory vykurovania a chladenia.
Fórum organizuje Európska komisia v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia (MŽP) SR 28. a 29. novembra.
,,Vieme dopady, poznáme riešenia, ktoré sú odskúšané a to fórum má prispieť k tomu, aby sme sa naučili, čo môžeme riešiť, ako to môžeme riešiť a kde na to môžeme vziať peniaze," vysvetlil zámer vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

Štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Norbert Kurilla verí, že výstupy z fóra sa ,,uchytia" v rámci Európskej únie a aj vo svete. ,,Slovensko si uvedomuje zodpovednosť. Opatrenia na ochranu kvality ovzdušia musia byť naozaj efektívne. Lokálne kúrenie tuhým palivom je najväčším zdrojom produkcie prachových častíc v ovzduší," uviedol.

Miko poznamenal, že v EÚ každý rok príde k 400.000 predčasným úmrtiam, ktoré sú dôsledkom znečistenia ovzdušia. ,,Na zdravotnú starostlivosť potrebujeme štyri miliardy eur ročne viac práve pre tieto problémy. Ďalších 16 miliárd je stratených preto, lebo ľudia nie sú v práci, ale sú chorí doma," povedal Miko.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ovzdušie Podujatie