Preskočit na obsah

Vážením odpadu sa znížila jeho produkcia o 20 percent, tvrdí Kosit

25.06 2021, TASR

Košice, 24. júna Obce, ktoré využívajú službu Férové váženie viac než rok, vykazujú pokles objemu vyprodukovaného odpadu v priemere o 20 percent. Pre TASR to za spoločnosť Kosit uviedla Slavomíra Brzová s tým, že na východnom Slovensku ju poskytujú viac než 20 samosprávam. Viaceré sa zhodujú, že množstvový zber má zmysel, ak sa vážia všetky komodity.

Zavedenie množstvového zberu má ľudí motivovať k zodpovednejšiemu nakladaniu s odpadmi a vyššej miere ich triedenia. Služba Férové váženie spočíva v tom, že je na zberných nádobách domácností umiestnený čip a na zberovom vozidle zas čítacie zariadenie a dynamická váha. „Údaje na čipe sa prideľujú konkrétnemu platcovi za odpad. Vzniká tak evidencia počtu nádob v obci a hmotnosti odpadu v každej z nich. Systém umožňuje automatickú identifikáciu nádoby, jej spárovanie s majiteľom a zapísanie váhy odpadu,“ vysvetlila Brzová s tým, že obce tak môžu získať podrobné údaje o produkcii odpadu na svojom území a na základe toho môžu nastavovať poplatky pre domácnosti.

V obci Kostoľany nad Hornádom v okrese Košice-okolie začali s čipovaním zberných nádob asi pred mesiacom. „Potrebujeme zozbierať dáta ideálne aspoň za jeden rok váženia, až potom budeme vedieť nastaviť systém,“ povedal pre TASR starosta Anton Medvec. Ak by sa platby určovali len na základe množstva zmesového odpadu, podľa neho by hrozilo, že občania by hľadali iné spôsoby, ako sa ho zbaviť. „Potrebujeme vážiť všetky komodity. Potom by sme vedeli určiť, ako sa ktorá domácnosť zapája do separácie odpadu,“ doplnil.

Množstvový zber nie je novinkou v obci Nižný Hrušov v okrese Vranov nad Topľou. V roku 2019 tu zaviedli vlastný elektronický systém. „Už pri tomto QR systéme sme zaznamenali obrovský pokles komunálneho odpadu,“ povedal pre TASR starosta Ján Fenčák s tým, že evidovali aj množstvo vyprodukovaného triedeného odpadu. Po zavedení smart technológie v rámci služby Férové váženie opäť zaznamenali pokles množstva zmesového odpadu a zároveň mierny nárast toho triedeného. „Naša skúsenosť je taká, že ak sa zavedie Férové váženie, musia sa kontrolovať všetky komodity, nielen zmesový odpad. Potom vidíme, ako domácnosti naozaj pracujú s odpadom,“ povedal.

V obci najnovšie zaviedli aj tzv. odpadové konto domácnosti. „Každý zaregistrovaný dostane tabuľku s množstvo vyprodukovaného odpadu spolu s prepočtom, koľko to stálo. U nás sa neplatí za odpad na osobu či paušálne, ale za jeden kilogram. Cena je ustálená a nestúpa. Dokonca predpokladáme, že vďaka množstvovému zberu začne po tomto roku mierne klesať,“ dodal Fenčák.

 

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Odpady