Preskočit na obsah

V Bratislave otvorili výstavu Sedím na vedení a je mi dobre

05.10 2016, TASR

Výstavu projektu LIFE Energia s názvom Sedím na vedení a je mi dobre dnes slávnostne otvorili v átriu Ministerstva životného prostredia SR v Bratislave. Vernisáž, ktorá sa konala pri príležitosti Svetového dňa zvierat, uviedol štátny tajomník envirorezortu Norbert Kurilla.


Expozícia originálnym spôsobom znázorňuje dôsledky používania elektriny na vtáctvo. Počas dvoch rokov ju verejnosti predstavia vo viacerých mestách na Slovensku. ,,Výstava umožňuje ľuďom sadnúť si na elektrické vedenie a vyskúšať si, ako sa cítia vtáky, keď sú bezpečne usadené na elektrickom vedení," uviedla pre TASR Lucia Deutschová z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

Interaktívna výstava zároveň prináša informácie o vzťahu vtáctva a elektrických vedení. Hovorí o tom, čo spôsobuje to, že všetci používame elektrickú energiu, bez ktorej si už život nevieme predstaviť. Do domácnosti sa privádza prostredníctvom drôtov, ktoré sú umiestnené do krajiny a vtáky do nich narážajú, dosadajú na vedenia alebo stĺpy, ktoré môžu byť pre ne nebezpečné. ,,Prináša informácie o tom, že na Slovensku máme výnimočný stav v tom, že všetky energetické spoločnosti pôsobiace na Slovensku prejavujú zodpovedné podnikanie a prístup. Už viac ako 20 rokov aktívne spolupracujeme so všetkými energetikmi, spolupráca je výborná a závidia nám ju aj v zahraničí," poznamenala manažérka projektu.

Sieť elektrického vedenia má na Slovensku dĺžku 35.000 kilometrov. Od 90. rokov minulého storočia sa inštalujú prvky, ktoré vtáctvo chránia pred zásahom prúdom. Od roku 2014 Ochrana dravcov na Slovensku realizuje projekt LIFE Energia, ktorý zmapoval 7000 kilometrov vedení v 13 chránených vtáčích územiach. ,,Na drôty sa umiestňujú prvky, ktoré zabezpečia, že vták si vedenie všimne v dostatočnom predstihu, vďaka tomu sa mu stihne vyhnúť, nedôjde k nárazu a vták prežije," doplnila Deutschová s tým, že ročne sa tak zachráni viac ako 600 vtákov, ich spoločenská hodnota je 1,5 milióna eur.

Hlavnú časť výstavy tvorí fotostena. Je to priestor, v ktorom sa návštevníci môžu odfotografovať sediac na vedení, pozadie dotvára vtáctvo - haja červená a bocian biely. V zadnej časti je informačná časť - infografika popisuje túto problematiku od začiatku a prináša aj riešenia. Výstava je určená širokej verejnosti. ,,Každému kto sa pýta, ako vplýva náš každodenný život na živočíchy, vtáky a ako môžeme prispieť k tomu, aby sme to zlepšili. Čo sa dá robiť inak, ako môžeme prejaviť viac rešpektu a žiť v súlade s tým, čo nás obklopuje," dodala Lucia Deutschová.

Organizátorom záleží na ochrane životného prostredia, svedčia o tom aj zvolené obnoviteľné materiály. ,,Výstava je vyrobená z dreva, z papiera a z kovu. Veľmi dôležité je aj to, že výstavu navrhol architekt zo Slovenska a bola vyrobená na Slovensku," podčiarkla PR manažérka Ochrany dravcov na Slovensku Martina Brinzíková Badidová.

Expozícia v átriu hlavnej budovy MŽP SR na Námestí Ľ. Štúra potrvá do 14. októbra, prístupná je počas pracovných dní od 10.00 do 15.00 hodiny.

 

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody Podujatie