Preskočit na obsah
X Vážení používatelia Enviroportálu,
dovoľujeme si vás upozorniť, že z dôvodu plánovanej odstávky budú 12. 12. 2022 nedostupné všetky poskytované služby. Ďakujeme za pochopenie. Tím Enviroportálu

V bojnickej zoo vybudovali rehabilitačnú stanicu pre mačku divú

19.08 2022, TASR

Bojnice 19. augusta – Národná zoologická záhrada Bojnice vybudovala vo svojom areáli rehabilitačnú a karanténnu stanicu pre mačku divú. Odborníci tam budú poskytovať pomoc zraneným jedincom, ktorých chcú potom naspäť vypúšťať do voľnej prírody. 

,,Jedným z našich najdôležitejších poslaní je aj podporiť a rozmnožovať populáciu mačky divej, ako aj rysa karpatského v slovenskej faune. To sa nám darí a máme dobré výsledky vďaka našim chovateľom a zoológom," načrtol pre TASR hovorca zoo Pavel Procner.

Zoo podľa neho len nedávno dostavala rehabilitačnú stanicu pre mačku divú, patrí k najväčším v Európe, ak nie je najväčšou. ,,V súčasnosti sa so stanicou zabezpečujú kolaudačné procesy, ale dobudovaná definitívne bola v júni tohto roka. Čakáme tak na kolaudáciu, po ktorej by sme chceli začať s procesmi, potrebnými v tejto stanici," doplnil.

Procner pripomenul, že odborníci i z bojnickej zoo sa snažia zabrániť hybridizácii mačky divej, teda jej kríženiu s mačkou domácou. ,,Chceme zabrániť aj príbuzenským kríženiam mačky divej, aby sa populácia umiestňovala na miesta, kde ku kríženiam nedochádza. Aby sme mohli opäť posilniť populáciu," ozrejmil.

Rehabilitačná stanica bude v prvom rade slúžiť pre zranené, hendikepované mačky divé, ktoré do zoo privezú z voľnej prírody. ,,Budeme sa ich snažiť ošetriť, zrehabilitovať ich, prinavrátiť im pôvodnú kondíciu a vrátiť ich do voľnej prírody," dodal hovorca zoo.

Stanicu zoo vybudovala v rámci cezhraničného projektu Hledáme kočku, pozor, divokou!, kde je partnerom.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody