Úroveň žiarenia po požiari v elektrárni Rivne zostala bezpečná

02.05 2019, TASR

Kyjev, 30. apríla - Úroveň žiarenia po pondelkovom (29. 4.) požiari v ukrajinskej jadrovej elektrárni Rivne zostala bezpečná. Oznámili to v utorok ukrajinskí predstavitelia.


Oheň vypukol v elektrickom transformátore a po hodine sa ho podarilo uhasiť. Požiar aktivoval systém ochrany reaktora a "tretí reaktor bol vypnutý," uviedla v utorok hovorkyňa štátneho jadrového úradu Energoatom Ilona Zajecová.

,,Úrovne žiarenia sa nezvýšili," povedala a dodala, že nikto nebol zranený v dôsledku incidentu. Príčiny požiaru sa vyšetrujú. Úroveň závažnosti incidentu v medzinárodnom meradle pre núdzové situácie na jadrových zariadeniach je nulová, uviedla ukrajinská jadrová agentúra vo svojom vyhlásení. Tretí reaktor zostal v utorok vypnutý, pretože transformátor je potrebné vymeniť. Ukrajina v súčasnosti prevádzkuje štyri jadrové elektrárne s celkom 15 reaktormi. Elektráreň Rivne má štyri reaktory. Jadrová energia je dôležitým zdrojom elektriny pre Ukrajinu a podieľa sa približne 50 % na celkovej produkcii.

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Zdravie a ŽP Havárie a živelné pohromy