Preskočit na obsah

Stav stromov po výraznom suchu a teple sa lesníci dozvedia na budúci rok

19.09 2022, TASR

Bratislava 17. septembra – Stav stromov po výraznom letnom suchu a teple sa lesníci dozvedia až na budúci rok na jar. Horší stav pozorovali na západných až juhozápadných svahoch. Uviedol Jaroslav Vido z Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene.

Niektoré druhy stromov môžu v istých vegetačných pásmach odísť. ,,Ak ešte existujú veľkoplošné smrekové lesy, tak sa s veľkou mierou pravdepodobnosti rozpadnú," poznamenal Vido. Počas jari možno bude častejší výskyt požiarov.

Sucho si podľa Vida vyžiada ekologickú aj hospodársku daň. Z tohtoročného výskumu lesníkov vyplýva, že stromy výrazne redukujú odvodové prírastky, čiže sa snažia uzatvárať prieduchy, čím šetria vodu, a tým nedochádza k rastu drevín. Lesníci to evidujú na znížených prírastkoch, hovorí odborník.

Poukazuje, že suché stromy tiež strácajú obranyschopnosť voči napadnutiu podkôrnym hmyzom. V oslabených stromoch sa tak začne hromadne množiť. Lesníci podľa Vida nedokážu úplne zabrániť šíreniu podkôrneho hmyzu, ktorý sa v horúcich a suchých podmienkach početne množí a šíri. Zároveň tvrdí, že sa nedá vylúčiť ani rozšírenie iných cudzokrajných organizmov, ktoré môžu poškodzovať stromy.

,,Sucho roku 2022 je z pohľadu ekologických dosahov jedno z najhorších, ak nie najhoršie v modernej histórii Slovenska. Jediným východiskom na zachovanie lesov je poctivý výskum a reálny prenos výsledkov do praxe," skonštatoval odborník.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena Les