Preskočit na obsah

SR zavádza zálohovanie nápojových obalov od 2022, Dánsko ho má od 1910

12.05 2021, TASR

Dánsko má depozitný systém pre opakovane použiteľné nápojové obaly od roku 1910. Od roku 2002 sa systém rozšíril na niektoré jednorazové nápojové obaly. Na Slovensku sa má zálohovanie nápojových obalov spustiť na budúci rok.

Pre TASR to uviedla riaditeľka pre komunikáciu a marketing organizácie zodpovednosti výrobcov Envi - Pak Katarína Kretter. V týchto dňoch je na oficiálnej návšteve Dánska prezidentka SR Zuzana Čaputová a jedným z cieľov jej návštevy je poukázať na inovatívne riešenia v oblasti zelenej transformácie, ktorými sa môže Slovensko inšpirovať.

Zálohovanie nápojových obalov v Dánsku prevádzkuje Dansk Retursystem (Dánsky depozitný systém), súkromná nezisková organizácia, hovorí Kretter. Financovanie systému je tvorené prevádzkovými poplatkami platenými dovozcami a výrobcami. Tie tvoria 45 percent výnosov systému. Ďalší predaj materiálov predstavuje 24 percent.

,,Výnos z nevyplatených záloh, ktorý nastane, keď sa nápojový obal nevráti do obchodu napriek zaplateniu zálohy, predstavuje 29 percent," podotýka Kretter. Dodala, že minulý rok sa systém zálohovania rozšíril o fľaše s koncentrátmi od džúsov a ovocných nápojov.

Záloha sa v Dánsku vracia za prázdne fľaše a plechovky označené ochrannou známkou. Automat musí dokázať prečítať čiarový kód, ochrannú známku a tvar obalu. To všetko musí byť viditeľné aj pri ručnom odbere obalu, vysvetľuje Kretter. Pokračuje, že za vrátenie sklenenej fľaše a hliníkovej plechovky menšej ako jeden liter je vrátená zákazníkovi jedna dánska koruna (DKK), čo je 13 centov. Za plastovú fľašu do jedného litra to je 1,50 DKK (20 centov). Za všetky fľaše a plechovky od jedného do 20 litrov je vratná záloha 3 DKK, čiže 40 centov. Na Slovensku budú môcť ľudia za zálohovanie plastovej fľaše či plechovky dostať 15 centov. Obaly by sa na SR mali dať odovzdať na 6500 odberných miestach.

Poškodené fľaše a plechovky, ktoré nespĺňajú podmienky na vyplatenie zálohy, je podľa Kretter možné kedykoľvek vložiť do špeciálnych vriec spoločnosti. ,,Aj napriek tomu, že nebude vrátená záloha, fľaše a plechovky budú recyklované," poznamenala.

Návratnosť nápojových obalov v Dánsku v rámci zálohovania je 90 percent. Krajina je dobre vybavená vratnými automatmi, disponuje nimi takmer 3000 obchodov. Dáni v roku 2019 odovzdali 1,4 miliardy zálohovaných fliaš a plechoviek. Ministerstvo životného prostredia SR od slovenského správcu zálohového systému žiada, aby sa 90-percentné zálohovanie jednorazových plastov dosiahlo už v roku 2025.

Poplatky za zálohy sa počítajú každý rok na základe výdavkov a príjmov Dansk Retursystem. Kretter vysvetlila, že sú určené len na pokrytie nákladov na prevádzku a správu systému zálohovania. ,,Vďaka všetkým zúčastneným subjektom je dánsky systém zálohovania a vrátenia jedným z najlepších na svete, pretože väčšina prázdnych fliaš a plechoviek je recyklovaná," skonštatovala Kretter.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Odpady