Preskočit na obsah

ŠOP vníma pozitívne návrh zmeny v riadení národných parkov

04.06 2021, TASR

Bratislava, 3. júna – Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR vníma poslanecký návrh na presun správy pozemkov v národných parkoch pod ňu pozitívne. Je to jedna z kľúčových vecí, ktorú treba pri transformácii ochrany prírody vykonať. Zmeny v riadení národných parkov sa budú robiť pre zlepšenie ochrany prírody.

Prevod pozemkov nebude podľa šéfa ochranárov Karasku okamžitý. ,,Medzi rozhodnutím o prevode a jeho realizáciou bude dostatočne dlhý čas na zabezpečenie potrebných organizačných záležitostí," povedal riaditeľ. ŠOP predpokladá, že nové personálne kapacity na obhospodarovanie pozemkov v národných parkoch získa od Štátnych lesov Tatranského národného parku a štátneho podniku Lesy SR. "Okrem prevodu pozemkov, budov a techniky sa totiž ponúkne doterajším zamestnancom týchto organizácií prechod pod ŠOP SR," uviedol. Doplnil, že v niektorých aktivitách, v ktorých sa doteraz lesnícke organizácie realizovali, sa bude pokračovať. Ide napríklad o vyberanie vstupného v expozícii terajšieho múzea TANAP-u.

V národných parkoch by mala byť okrem bezzásahových území aj časť lesov, ktoré si budú z dôvodu ochrany vyžadovať manažment. Ochranári preto po prechode očakávajú aj príjmy z lesohospodárskej činnosti. ,,Samozrejme, lesnícka činnosť bude iná, s iným cieľom ako u súčasných subjektov, u ktorých je hlavnou prioritou zisk. Preto bude potrebná aj istá podpora od štátu a významné finančné zdroje budú získané aj z eurofondov," poznamenal Karaska.

Pokračuje, že správy národných parkov by mali pod správou ŠOP rozvíjať aj iné aktivity. Malo by ísť o mäkký, trvalo udržateľný cestovný ruch, ktorý bude vytvárať príjmy aj nové pracovné miesta.

,,Forma, ako sa táto transformácia národných parkov udeje, bude závisieť od rozhodnutí Národnej rady SR a v nadväznosti na to aj nášho zriaďovateľa," podotkol šéf ochranárov. ŠOP je pripravená poskytnúť všetky svoje kapacity k transformácii.

Zmenu v riadení národných parkov ohlásil minulý týždeň minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) s tým, že ju prinesie novela zákona o ochrane prírody, ktorú envirorezort posúva do legislatívneho procesu. Novelu napokon predložili do parlamentu koaliční poslanci. Poslankyňa parlamentu Anna Zemanová (SaS) pre TASR potvrdila, že o takýto postup požiadal Budaj. Ten iniciatívu poslancov víta, pretože sa množia rôzne prekážky pri prijímaní legislatívy. Takýto postup však kritizuje ministerstvo pôdohospodárstva.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Les Ochrana prírody Rezort MŽP SR