Preskočit na obsah

Sólymosovo ohlásenie memoranda o lese označili lesníci za nečakaný darček

29.09 2017, TASR

Bratislava, 29. septembra - Tohtotýždňovú tlačovú konferenciu ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd), ktorý chce zmeniť prístup k ťažbe dreva v chránených územiach, označila Slovenská lesnícka komora (SLK) za nečakaný darček. Nad jeho postupom vyjadrila poľutovanie a vyzvala ho na skutočný a seriózny dialóg s agrorezortom.


,,Pod rúškom pekných slov a emócií o nutnosti zvýšenej ochrany lesov navrhuje prijať novelu zákona o ochrane prírody, akoby nevedel, že vláda SR svojím uznesením zo 16. decembra 2015 schválila Akčný plán Národného lesníckeho programu SR na obdobie rokov 2015 - 2020 a zaviazala šiestich ministrov, vrátane ministra životného prostredia, aby vytvorili podmienky na plnenie jednotlivých opatrení plánu," reagovala komora.

Tvrdí, že ak je záujmom envirorezortu skutočne ochrana lesa, má možnosť - povinnosť aktívne prispieť k realizovaniu akčného plánu, ale nie prijímaním jednostranných administratívnych opatrení. ,,Predstavenstvo Slovenskej lesníckej komory je z takéhoto postupu pána ministra zhrozené a vníma tento akt ako urážajúci a verejne ponižujúci lesnícky stav na Slovensku. Slovenskí lesníci a obhospodarovatelia lesa, aj keď nie sú bez chyby, sa snažia zachovať lesy aj pre budúce generácie, tak ako to robia viac ako dvesto rokov," uviedol hovorca komory Dávid Hančinský.

Pripomenul, že lesníci v minulosti veľakrát varovali, že ak nebude umožnené urýchlené spracovanie vetrovej kalamity, naplní sa scenár, ktorý dnes vidno so všetkými dôsledkami vrátane náhodných ťažieb. ,,Nikto vtedy lesníkov nechcel počúvať a dnes chcú lesníkom títo istí ľudia radiť, ako majú v lesoch hospodáriť. Naopak, sú to lesníci a obhospodarovatelia lesa, ktorí v lesoch hospodária trvalo udržateľne," tvrdí komora.

Ministerstvo životného prostredia chce viac chrániť lesy v chránených územiach. Šéf envirorezortu Sólymos ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej (nominantka SNS) predstavil tento týždeň návrh Národného memoranda o lese. To má poskytnúť rámcovú stratégiu pre spoluprácu rezortov pri ochrane lesov. Agrorezort reagoval, že je otvorený odbornej diskusii.

Envirorezort okrem toho pripravuje aj zmenu zákona o ochrane prírody, aby sa posilnili jeho kompetencie pri ochrane prírody v chránených oblastiach. Okrem iného má priniesť posilnenie bezzásahového režimu tak, aby sa o ťažbe na tomto území už neuvažovalo. Zároveň sa bezzásahové územia majú rozšíriť o ďalšie vzácne lokality. Ministerstvo plánuje sprísniť aj podmienky pri tzv. náhodnej ťažbe v chránených územiach v druhom až štvrtom stupni ochrany.

Desiatky odborníkov a mimovládnych organizácií tento mesiac opakovane vyzvali vládu, aby urýchlene podnikla okamžité a rázne kroky na zastavenia ničenia posledných zvyškov prirodzených horských lesov na Slovensku. Problém vidia v "masívnej ťažbe" a výstavbe lesných ciest. Žiadajú, aby sa zvýšila rozloha prísne chránených území.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Dokumenty Legislatíva Les Rezort MŽP SR