Sokol sťahovavý sa zahniezdil na strome, podľa odborníkov ide o senzáciu

10.06 2019, TASR

Bratislava, 8. júna - Sokol sťahovavý, ktorý zvyčajne hniezdi v skalách alebo vysokých budovách, sa v slovenskom pohorí Tribeč zahniezdil na strome. Podľa odborníkov z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS), ktorá o prípade informovala, ide o senzáciu.


,,Ja osobne sa výskumu dravcov venujem prakticky celý život a tento prípad patrí medzi tie najväčšie rarity, aké som mal možnosť zažiť," hovorí predseda RPS Jozef Chavko. Videozáznam hniezdenia organizácii poslal miestny filmár, ktorý si myslel, že ide o iný druh sokola.

Ochranári už medzitým hniezdo skontrolovali a zistili, že sa v ňom nachádzajú aj tri mláďatá. ,,Sokolí pár si vybral zlomený vrchol starého solitérneho buka. Najbližšie známe hniezdenie ďalšieho páru evidujeme asi 18 kilometrov odtiaľ, na skale," opisuje Chavko s tým, že v skalnom prostredí doposiaľ hniezdili všetky páry na slovenskom území.

Sokol sťahovavý podľa Chavka kedysi obýval takmer celé územie Slovenska, koncom 70. rokov však pre hromadné používanie pesticídov vyhynul. Trvalo 24 rokov, kým sa populácia začala pomaly obnovovať. Do roku 2015 obsadili sokoly na celom Slovensku takmer všetky historické hniezdiska.

,,Osobitným špecifikom sokolov sťahovavých je, že si nedokážu postaviť vlastné hniezdo a aj preto hniezdia výlučne na skalách, či už v hniezdach postavených krkavcami, alebo využívajú skalné lavice a dutiny pod prevismi," pripomenul Chavko.

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody