Preskočit na obsah

Slovenský projekt LIFE Energia získal európske ocenenie

04.06 2021, TASR

Bratislava, 3. júna Slovenský projekt LIFE Energia, ktorý bol zameraný na skúmanie nárazov vtáctva do elektrických vedení, sa stal víťazom v kategórii ochrana prírody LIFE Awards 2021. Najúspešnejším projektom odovzdala Európska komisia ceny v stredu (2. 6.). 

Vďaka projektu pribudlo na 82 kilometroch rizikových vedení 9000 výstražných prvkov pre vtákov. Informovala o tom manažérka pre komunikáciu Ochrany dravcov na Slovensku (RPS) Eva Horková.

Európska komisia odovzdávala LIFE Awards 2021 v troch kategóriách - ochrana prírody, životné prostredie a opatrenia na ochranu klímy. V rámci každej kategórie bolo nominovaných päť projektov. ,,Hlavným cieľom projektu LIFE Energia bolo zvýšiť bezpečnosť elektrických vedení pre vtáctvo, s dôrazom na prevenciu proti kolíziám, ku ktorým dochádzalo v trinástich chránených vtáčích územiach," uviedla Horková. Dodáva, že v rámci projektu boli vyvinuté dve zariadenia na inštaláciu prvku FireFly – technicky prispôsobený dron a prístroj pre pohyb po vodičoch.

Projekt prebiehal na Slovensku v rokoch 2014 - 2019 a bol doposiaľ najväčší svojho druhu, priblížila organizácia. Spojil päť partnerov zo súkromného, štátneho i mimovládneho sektora a priniesol výsledky na národnej i medzinárodnej úrovni.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Projekty, dotácie