Slovenský ochranársky projekt je v európskej súťaži medzi 15 najlepšími

11.03 2019, TASR

Bratislava, 8. marca - Slovenský projekt obnovy endemických panónskych slanísk a piesočných dún na južnom Slovensku sa dostal medzi 15 najlepších európskych ochranárskych projektov programu LIFE+.


Víťaz si cenu prevezme 16. mája od eurokomisára pre životné prostredie Karmena Vellu. Informovala o tom Zuzana Onufer z odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

,,Za najväčší prínos projektu považujeme fakt, že sa nám podarilo zabezpečiť ochranu týchto vzácnych území a v spolupráci s obcami, miestnymi poľnohospodármi a úradmi obnoviť záujem o ich obhospodarovanie," uviedla manažérka projektu Viera Šefferová z Inštitútu aplikovanej ekológie DAPHNE, ktorý projekt v spolupráci s Bratislavským regionálnym ochranárskym združením a Štátnou ochranou prírody SR v rokoch 2011 až 2017 realizoval.

Hlavné aktivity projektu sa realizovali v 15 územiach európskeho významu (11 slaniskových lokalít a 4 lokality s výskytom viatych pieskov) v okresoch Nové Zámky, Komárno a Šaľa. Vnútrozemské viate piesky a slaniská sú podľa ministerstva jedinečné mokrade s vysokou slanosťou a patria k veľmi špecifickým ohrozeným nížinným biotopom. ,,Mnohé lokality na Slovensku zanikli a tie, ktoré zostali, boli pred začiatkom projektu v nepriaznivom stave. Monitoringom lokalít pred a po realizácii projektových aktivít sa preukázalo zlepšenie stavu biotopov a obnova populácií vzácnych druhov," priblížila Onufer.

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody Projekty, dotácie