SIŽP vykonala 12 kontrol u výrobcov obalových a neobalových výrobkov

20.05 2020, TASR

Bratislava, 19. mája - Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) vykonala od februára do mája tohto roka 12 kontrol u výrobcov obalových a neobalových výrobkov. 


Dva subjekty nemali zabezpečené plnenie na základe zmluvy s organizáciou zodpovednosti výrobcov. TASR o tom informovala vedúca oddelenia kontroly SIŽP Brigita Pokorná. Výrobcov kontrolovali na základe zoznamu Ministerstva životného prostredia SR, u ktorých bolo podozrenie, že nemajú zabezpečené plnenie zmluvy.

Zvyšných desať kontrol bolo ukončeným záznamom, nebolo u nich zistené porušenie zákona. U ôsmich kontrolovaných subjektov malo počas kontrolovaného obdobia zabezpečené plnenie vyhradených povinností kolektívnym spôsobom. ,,Dva kontrolované subjekty mali zabezpečené plnenie na základe zmluvy s organizáciou zodpovednosti výrobcov do 1. júla 2019," uviedla Pokorná. Dodala, že po tomto dátume jeden subjekt úplne ukončil podnikateľskú činnosť a druhý zmenil svoju činnosť tak, že mu už zo zákona o odpadoch nevyplývajú povinnosti výrobcu.

,,SIŽP, vzhľadom na doteraz pretrvávajúcu situáciu v SR, kontrolu Koordinačného centra Obaly, družstvo nevykonala. V kontrolnej činnosti budeme pokračovať," podotkla Pokorná.

Na kontrolu vyzvalo Združenie miest a obcí (ZMOS). Dôvodom bolo, že 159 obcí nemalo zmluvného partnera na financovanie triedeného zberu z obalových a neobalových výrobkov. ZMOS skonštatovalo, že nekonaním organizácií sa zvyšuje riziko environmentálnych a finančných škôd.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Odpady Rezort MŽP SR